Wiejskie przychodnie coraz dalej od pacjenta

  • 14.05.2019, 07:48
  • Mariusz Parol
Wiejskie przychodnie coraz dalej od pacjenta
Pacjenci z gmin Trzeszczany, Mircze i Dołhobyczów mają problemy z dostępnością do podstawowych usług medycznych.

 W wiejskich przychodniach brakuje lekarzy, przed gabinetami tych, którzy doraźnie tam przyjmują tworzą się kolejki. Pacjenci próbują znaleźć rozwiązanie. Przepisują się do innych lekarzy, przyjmujących w przychodniach czasami oddalonych nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Lekarzom w mniejszych ośrodkach zaczyna brakować pacjentów, pod znakiem zapytania staje opłacalność świadczonych prze nich usług medycznych. No i w ten sposób koło się zamyka.

Na początku kwietnia na stronie internetowej gminy Trzeszczany kierownik miejscowej Przychodni NZOZ opublikował oświadczenie, w którym zapewnił, że wszelkie pogłoski o zamiarach zamknięciu tego ośrodka zdrowia w najbliższych dniach są przedwczesne. Ale jednocześnie dodał że mało prawdopodobne jest, że uda się mu dopracować w nim do emerytury.

- Jest to spowodowane niekorzystną sytuacją demograficzną, Rodzi się tutaj coraz mniej dzieci, młodzi wyjeżdżają stąd. A starsi ludzie, niestety, umierają. Nowych mieszkańców nie przybywa. A to powoduje, że w ciągu najbliższych lat będę zmuszony do zmiany miejsca pracy. Po prostu nie będzie pracy dla trzech lekarzy w gminie Trzeszczany. Dlatego możliwe, że za 6 miesięcy, rok, dwa lata może dojść do zamknięcia Ośrodka Zdrowia w Trzeszczanach.  Ta niepokojąca tendencja demograficzna bardzo uzależnia decyzje, czy nadal prowadzić praktykę lekarską czy może jednak ją zakończyć – tłumaczy Marek Skubis, kierownik Przychodni Zdrowia w Trzeszczanach.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
podatnik
podatnik 16.05.2019, 18:42
W taryfach za kurs wart 10 pln wystawiają paragon fiskalny. W prywatnych gabinetach jak za wizytę płaci sie 150 pln, nikt tego nie rozlicza. Za porady prawne pewnie 500 pln, też nie opodatkowane To jak ma być normalnie w tym kraju rządzonym przez lekarzy i prawników? Przecież to paranoja jakaś jest.

Pozostałe