Gm. Sitno: Awantura o "racjonalizację" w szkołach

  • 14.05.2019, 07:18
  • Bogdan Nowak
Gm. Sitno: Awantura o "racjonalizację" w szkołach
Ostatnie obrady Rady Gminy Sitno były wyjątkowo gorące (odbyły się 26 kwietnia). Przybyli na nie m.in. rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej w Cześnikach. Doszło do ostrej, wielowątkowej dyskusji. Chodziło głównie o nowe zasady dowożenia uczniów do gminnych placówek szkolnych, czyli tzw. racjonalizację przewozów.

To nie może być tak, żeby gmina wysyłała mu niemal na podwórko busa po dziecko – mówił podczas obrad Krzysztof Seń, wójt gminy Sitno. – Dochodziło też do takich sytuacji, że dziecko kończyło lekcje o godz. 13, a pięć minut później już miało zostać zabrane.  W szkołach funkcjonują przecież świetlice, są pracownicy obsługi itd. Nic się nie stanie, jeśli dziecko godzinę poczeka na busa.

Nie wszystkich rodziców te tłumaczenia przekonały. 

Nie zabierać dzieci "spod bram"!

 – Dowożone do naszych szkół są dzieci z zewnątrz (czyli z miejscowości znajdujących się poza gminą – przyp. red.), a nasze dzieci są niedowożone! Wstrzymajcie się z tą racjonalizacją przynajmniej do końca roku szkolnego. Wtedy dyrektorzy będą mieli czas np. na wprowadzenie zajęć świetlicowych dla dzieci – wołał ktoś z sali.

Były też inne argumenty. – Kiedyś chodziliśmy na piechotę do szkoły i nikt do nikogo pretensji nie miał. – tłumaczył jeden z  mężczyzn. – Jeśli teraz jest jednak ustawa, to trzeba dzieci dowozić w taki sposób, żeby nie musiały godzinami czekać!

O wprowadzonej przez gminę racjonalizacji przewozów dzieci do miejscowych szkół (busem, którym dysponuje samorząd) mówiła podczas sesji Teresa Baran, specjalista do spraw oświatowych w Urzędzie Gminy Sitno. Prace nad wprowadzeniem nowego harmonogramu prowadzono od stycznia. Był to, jak tłumaczyła, m.in. efekt sygnałów od części rodziców. Niektórzy z nich czuli się bowiem pokrzywdzeni tym, iż niektóre dzieci zabierano do szkół "spod bram domów", a inne musiały długo wędrować do przystanków. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (52)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
cześnik
cześnik 21.05.2019, 20:55
A teraz poważne pytanie, do Radnych i Wójta .Moje dziecko chodzi do szkoły niepublicznej" stowarzyszeniowej" i zmieniłem zdanie chce aby dziecko znalazło się w szkole publicznej. Co z dowozem z Kolonii Cześnik do Jarosłwca albo Sitna ? Co z obowiązkiem utrzymania i dowozu do szkół publicznych mimo rejonizacji i racjonalizacji ? I czy ktoś może mnie zmusić
Marta
Marta 22.05.2019, 15:41
Za dowoz dzieci nowozapisanych do danej szkoły spoza obwodu zaplacą rodzice.
ole
ole 21.05.2019, 21:13
W ramach racjonalizacji doradcy zawiozą dziecko bezinteresownie i za darmo , podziękujesz im potem.
aby
aby 21.05.2019, 21:02
Szkoły Stowarzyszeniowe są szkołami publicznymi,różni ich tylko organ prowadzący i brak dopłat samorządu /gminy/ do ich funkcjonowania.Ada
Ada 19.05.2019, 13:09
Szkoły Stowarzyszeniowe w Gminie Sitno powinny zostać zamknięte, ponieważ generują niepotrzebne koszty.
Stary
Stary 21.05.2019, 19:21
Spójrzmy ,nikt by nie pomyślał sądząc po tym forum ,że problemy oświaty w gm.Sitno staną się papierkiem lakmusowym popularności gminnej władzy ,swoistym być albo nie być tej władzy i żadne barwy partyjne tu nie pomogą ,widać że nie wszystko wszystkim wisi,a doradcy którzy kiedyś musieli odejść w niesławie chyba za szybko powrócili szerząc swoje utopijne teorie,spiskowe również,Środowiska lokalne nie pozwolą tak łatwo na likwidację szkół ,które pełnią również funkcje lokalnych ośrodków kultury,spotkań pokoleniowych,w końcu wspomnień /historii związanych z budową tych szkół/ i po prostu trwania / Buduje się trudno ,rozwala łatwo. Niech za przykład służą miejscowości w których placówki oświatowe zostały zlikwidowane ,nastąpiła również degradacja społeczna tych wsi.Nie pozwólmy więcej na likwidację żadnej szkoły w gminie Sitno,nie pozwólmy na niszczenie naszych małych ojczyzn,oszczędności władza niech szuka tam gdzie one faktycznie są i Wójt o tym dobrze wie ,niech nie boi się narazić lokalnym i towarzyskim układom.Łaska wyborców na pstrym koniu jeździ, a wdzięczność ludzi jest bezcenna,po co tego doświadczać za późno ?
.......
....... 21.05.2019, 14:22
To dzięki m.in nauczycielom i dyrektorom szkół Stowarzyszeniowych, sprawnie zostały przeprowadzone egzaminy klas ósmych. Oni nie strajkowali tylko pomagali innym, waszym dzieciom. Przestańcie dzielić takimi głupimi komentarzami nasze lokalne społeczeństwo.
brat
brat 21.05.2019, 19:35
Jak najszybciej przenieść nauczycieli,oczywiście nie jak leci ,do służby cywilnej,zlikwidować aspołeczną kartę nauczyciela,spwodować odeście z zawodu ludzi przypadkowych ,niech dzieci będą w końcu najważniejsze.
Bada
Bada 19.05.2019, 13:26
Tak jest ,wszystkie te dwie gminne też.,powinny pozostać tylko przy parafiach czynne tylko w niedziele i powinnni uczęszczać do nich wyłącznie takie jełopy jak ty.
cada
cada 19.05.2019, 14:30
A jakie sukcesy mają te szkoły stowarzyszeniowe, startują w olimpiadach? odbierają nagrody w konkursach? Dopiero teraz wyjdzie ich poziom nauczania. Ostatnio miały ochronkę bo zawsze mogli zwalić na gimnazjum że źle uczą. Tak Bada to takie szkółki parafialne .
Ada
Ada 22.05.2019, 22:45
W ostatnim n-rze Kroniki napisali o sukcesach uczniów ze szkoły w Steniatynie ,o gminnych z Sitna jak zwyklę cicho jak w kościele po śmierci organisty,te szkoły tylko kosztów gminie przysparzają i najchętniej pracowaliby po 8 godz.tygodniowo,zresztą od września pewnie ziszczą się ich marzenia.Przekształcić ich ,albo zostawić jedną szkołę gminną.Żądamy dróg,chodników,oświetlenia,komunikacji,a nie pakowania kosztów w te molochy,
Oll
Oll 23.05.2019, 07:35
Tak, bardzo madrze!!!! popieram!!!!dodac jeszcze trzeba do tych żądań co sobotę zabawy z zespolem disco polo.
rabik
rabik 21.05.2019, 20:52
Olimpiady denne ,konkursy ustawione,programy nauczania tak skonstruowane aby tylko zaliczyć testy,zero myślenia,bezwład intelektualny,dzieci upodabniają się do nauczycieli,a nauczyeciele do programów,ogólna beznadzieja ,co to za społeczeństwo wyrośnie.
Ala
Ala 19.05.2019, 20:10
Poza postawami roszczeniowymi nauczycieli uwidocznionymi swoją postawą podczas ostatniego strajku o jakichś spektakularnych sukcesach dydaktycznych szkół gminnych nie słyszano ,tak że łba nie urywa ,a biorąc pod uwagę wysokość wynagrodzeń w obydwu typach szkół można by było oczekiwać od tych nauczycieli czegoś więcej.Moje dziecko po ukończeniu gimnazjum w Sitnie musiało od razu korzystać z korepetycji chociaż oceny w gimnazjum miało dobre i bardzo dobre ,to coś z tym poziomem chyba nie tak ,w prasie nie piszą w telewizji nie pokazują tych sukcesów np o sukcesach uczniów zamojskich szkół słychać.Biorąc pod uwagę wyskość wynagrodzenia w stowarzyszeniowych i innych licznych przywileii to muszą tam pracować ludzie z autentycznym powołaniem ,nie w głowie i m strajk bo wiedzą że to szkodzi dzieciom i pozostawia w ich świadomości skazę na długo,nie mówiąc o utracie w ich oczach autorytetu nauczycieli.Dziecko powinno liczyć na nauczyciela w każdej sytuacji ,a to zaufanie zostało poważnie naruszone.Może dlatego w szkołach tylu przypadkowych ludzi po różnych uczelniach niepedagogicznych uzupełnionych kursami pedagogicznymi za to zadufanych w sobie ,którzy często nie mieli co ze sobą zrobić więc zdecydowali się kaleczyć ten piękny zawód i stali się utrapieniem zarówno dla uczniów jak i dla rodziców.
g
g 19.05.2019, 10:29
Racjonalnie to by było zamknąć połowę szkół w gminie, podnieść nauczycielom pensję,zapewnić każdemu dziecku obiad. Bo czy racjonalne jest, zatrudnianie 4 nauczycieli do 24 dzieci w czterech szkołach ? Współczuje Wójtowi dostał spadek po poprzednikach, bo gdzie jak nie w szkołach można było obsadzić układ rodzino-towarzyski władzy.
brrrr
brrrr 19.05.2019, 13:02
Jak to gdzie ? w gminie,a ostatnio się nawet rozrasta albo jak kto woli -pączkuje
Doris
Doris 19.05.2019, 11:14
Hahaha następny racjonalizator się znalazł.
Aba
Aba 19.05.2019, 12:12
W dodatku TUMAN
,,,
,,, 19.05.2019, 12:43
No właśnie gdzie te TUMANY będą pracować
Andrzej
Andrzej 18.05.2019, 09:12
Chciałbym pozdrowić z gminy Panią. Elę S. i jej rodzinę, Panią Basię B. i jej rodzinę, Pana dyrektora Skrzype i jego rodzinę i jeszcze Zenka Kupca wielkiego radnego i społecznika. Zeniu jesteś tam ? Pozdrawiam cię i Was wszystkich, których nie wymieniłem.
Kazik
Kazik 15.05.2019, 18:34
Czy racjonalizacją jest tez zatrudnienie p.specjalisty ds oświaty???
!!!!
!!!! 16.05.2019, 18:00
Z tak piękną kartą w historii oświaty w gminie racjonalizacją jest
apropo
apropo 21.05.2019, 20:57
Historia lubi się powtarząć ,ale kończy się przeważnie zawsze tak samo.
piotrek
piotrek 15.05.2019, 12:37
Panie Wójcie, jaka świetlica? W szkole nawet nie ma konserwatora, bo oszczędności. Ale w UG zatrudnienie wzrasta. 'Specjalistów' z partii trzeba wspierać.
Stażystka
Stażystka 15.05.2019, 13:29
A w Horyszowie mamy konserwatora, sprzątaczki, sekretarki,pomoc przedszkolną ,nauczycieli nawet od bajkoterapii. Kto tworzy te etaty nie PiS, nie Wójt obecny.
Matka
Matka 17.05.2019, 17:12
Pomoc przedszkolna tez jest? a ile dzieci jest w przedszkolu? W Jaroslawcu ponad 80 dzieci w oddzialach przedszkolnych i pomocy przedszkolnej nie ma.
mira
mira 17.05.2019, 19:52
Biedne te dzieci chyba bez opieki tak,,chociaż co tam, gminę stać na pełnowartościowe z dyplomami przedszkolanki za odpowiednią gażę.co tam będą się hańbić jakimiś pomocami ,niech sobie nawet będą z poświęceniem i oddani dzieciom, za minimalną krajową. Trzeba mieć gest i pieniędzy ile wlezie,zaoszczędzi się na innych,przeprowadzi reformy,wdroży,zracjonalizuje i wykończy,.od czego w końcu pełnokrwiści doradcy.
,,,
,,, 17.05.2019, 21:16
dyplomami? A co z maturami?
Kika
Kika 16.05.2019, 21:20
W tę bajkoterapię nie wierzyłam! ale jest.....
bajkopisarz
bajkopisarz 16.05.2019, 21:09
To może reaktywować szkółki niedzielne,tak z pół godziny tygodniowo po każdej mszy.św niektórym byłoby to na rękę ,a i koszty dla gminy żadne bo ksiądz robiłby to za friko. ważne aby absolwent potrafił postawić krzyżyk na karcie do głosowania tam gdzie trzeba.
???
??? 16.05.2019, 18:38

https://zskornelowka.szkolnast…
dziadek
dziadek 16.05.2019, 21:03
I to wszystko w szkołach stowarzyszeniowych ? Pięknie
Czy samorządowe też zapewniają to samo ? To skąd ta nagonka na te stowarzyszeniowe i dlaczego gmina ich tak słabo wspiera. a może się mylę Tam chyba mają prawie podobnie jak w społecznych,uczniów w klasach pewnie niewiele i każdemu można poświęcić więcej czasu.O to chyba chodzi.
On
On 16.05.2019, 15:39
Sekretarki? To ile ich tam jest? a co to za nauczyciele od bajkoterapi?
kasia
kasia 17.05.2019, 16:49
To sekretarki automatyczne w telefonach dlatego ich tam aż tyle,a licencje na bajkoterapię gmina być może udostępniła za darmo w ramach wspierania oświaty.Fajno jest i tak jakoś swojsko.Sami swoi.
Też Ela
Też Ela 16.05.2019, 17:46
Pani Eli chyba się odleciało
patron
patron 21.05.2019, 19:49
Tylko Pani Eli ?
 .....
..... 15.05.2019, 10:33
Obowiązki gminy odnośnie dowożenia dzieci do szkół publicznych ( a takimi są także te prowadzone przez Stowarzyszenie) reguluje ustawa o systemie oświaty, więc zanim Mieszkaniec Gminy Sitno zacznie pisać bzdury, niech się douczy.
,,,,,
,,,,, 15.05.2019, 20:51
Czy zatrudnianie rodziny w szkole stowarzyszeniowej bez ogłoszenia o wolnym wakacie jest zgodne z prawem ?
xyz
xyz 16.05.2019, 15:41
Co? to gdzie to rodziny zatrudniają?
zyx
zyx 16.05.2019, 17:52
W urzędzie gminy to wiem
Mieszkaniec Gminy Sitno
Mieszkaniec Gminy Sitno 15.05.2019, 09:24
Czytam artykuł, komentarze pod nim i widzę że nie którzy nie wiedzą co piszą,obecny Wójt nie prowadził Domu Weselnego,ani stacji paliw w Karpiu,tylko prowadzi gospodarstwo rolne, jak również ta dwójka dzieci dowożona z zamoscia nie należy do Niego.
Najlepiej zgonić wszystko na Wójta i Gminę,ustawa o dowożeniu jest,to fakt,jest tam wyszczególnione komu należy sie dowożenie,ale i tak nikt na to nie patrzy i jeżdżą wszystkie dzieci.
Tylko dziwi mnie to że nikt nie zaatakował jeszcze szkół stowarzyszeniowych,które nie podlegają pod Gminę,biorą subwencje oswiatową na każdego ucznia,więc powinny same zorganizować dowóz swoich uczniów,Gmina bierze subwencje na uczniów ze szkół publicznych i z tych środków dowozi jeszcze uczniów do szkół stowarzyszeniowych,ale tego nikt nie poruszył,niech ktoś sie weźnie za szkoły stowarzyszeniowe i sprawdzi gdzie rozchodzą sie pieniądze z subwencji.
ave
ave 21.05.2019, 21:22
To co to było ? dom mody czy klub tańca towarzyskiego ?
I jakoś to będzie
I jakoś to będzie 15.05.2019, 10:43
Ale bzdury wypisujesz.Zapytaj lepiej ile gmina dopłaca z własnych środków do szkół dla których jest organem prowadzącym/ Jarosławiec i Sitno/ bo do stowarzyszeniowych NIC ,ile gminę kosztuje Karta Nauczyciela bo takowa w szkołach stowarzyszeniowych nie istnieje, w końcu zapytaj nauczycieli w stowarzyszeniowych ile zarabiają,czy dostają 13-tki,i 14-stki tak jak w gminnych i ile mają wolnego w ciągu roku.W końcu zapytaj władze gminy jakich inwestycji nie udało się zrealizować ze względu na obciążenie gminy dopłatami do szkół gminnych i czy ktoś przeprowadził rzetelną analizę czy aby w gminie zasadne jest prowadzenie dwóch szkół gminnych.Ile osób w tych szkołach liczy tylko obsługa /sprzątaczki,koserwatorzy,sekretarki i inni/.- proszę porównać ze stowarzyszeniowymi .Czy gmina ma jakiś plan aby zrekompensować nauczycielom w szkołach gminnych straty za udział w strajku ,bo nauczyciele w stowarzyszeniowych oczywiście nie strajkowali.Czy zatrudnienie w urzędzie Gminy w ciągu ostatniego roku wzrosło czy zmalało,jaka jest struktura zatrudnienia,obciążenie pracą poszczególnych pracowników.Jeżeli wzrosło to jaki był powód ,no i jakie z tego tyt.osiągnięto oszczędności i oczywiście korzyści bo jak rozumiem działania wójta podyktowane są wyłącznie szukaniem oszczędności ,żadnym innym -chyba się ze mną zgodzisz.Tak więc na początek dobrze by było poznać trochę faktów ,a nie szukać taniego poklasku,ludzi nie oszukasz.
co2
co2 14.05.2019, 22:52
No w końcu może coś się ruszy w tej farsie zwanej szkolnictwo, a raczej może szkodnictwo. Bo jak można nazwać wożenie dzieci z jednego końca gminy na drugi , dzieci z Sitna mają ładną szkołę na miejscu a jeżdżą do Jarosława., z Czołek do Cześnik ,Koloni Sitno do Sitna , z Horyszowa Polskiego do Jarosławca. Istny galimatias, jak już taki pusty bus, autobus jedzie to może wprowadzić darmową komunikację po gminie. Ludzie do lekarza,gminy dojadą emisja co2 spadnie . I na koniec mamy jeszcze jedną grupę dzieci Panie Wójcie, drodzy Radni po które nikt nie przyjeżdża,których rodzice wożą lub płacą za ich dojazd do szkół podstawowych. Ile dzieci chodzi do podstawówek Miączynie, Zamościu czy Borowinie. O tych cisza.
Dziecko
Dziecko 14.05.2019, 22:48
A czym się różni dziecko z terenu gminy od dziecka z innej gminy?Obecny wójt już prowadził dom weselny,stację paliw w Karpiu a teraz bawi się w wójta.Ale Pan wójt był tylko jednym z kandydatów więc co chcieliście to macie.
Rodzic
Rodzic 14.05.2019, 14:29
Bus jest wysyłany do Zamościa po dwoje dzieci, gdzie to już nie jest gmina sitno. Skoro rodzice chcą żeby dzieci uczęszczały do szkoły w Jarosławcu to proszę bardzo MZK.
A dzieci z gminy sitno ***ja na piechotę.
Dowozone są też dzieci z Miaczyna, a przecież ani to nasza gmina i szkoła pod nosem!!!!
I kurs dwa razy dziennie z jednym dzieckiem...
Dziecko
Dziecko 14.05.2019, 22:49
Tyko pewnie jednym z tych dwujki dzieci jest wójta syn więc bus musi jechać
rady
rady 14.05.2019, 11:36
Wiadomo najłatwiej szukać oszczędności na najsłabszych,czyli na dzieciach ,a tam gdzie one faktycznie są to wójt nie widzi a,raczej nie chce widzieć.Czy aby o to chodziło PIS-owi desygnując i popierając na tak ważne stanowisko człowieka bez szerszych perspektyw na sposób zarządzania gminą,który dodatkowo przy każdej okazji podkreśla,że nie jest z PIS jakby się czegoś wstydził a może to rodzaj asekuracji ''jakby co''.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 14.05.2019, 10:21
Chcieliście nowego Wójta to macie
abc
abc 16.05.2019, 22:52
Pomyliły mu się kierunki z celami i kosztami jakimi chce to coś osiągnąć,Trzeba pamiętać ,że na pierwszym miejscu zawsze powinien być człowiek i to każdy a nie tylko określona grupa , z takimi doradcami pewnie do końca kadencji na stanowisku nie dotrwa a może im o to chodzi.Zegar tyka ,ludzie w środowisku poróżnieni,nauczyciele niepewni jutra ,tylko dzieci żal niczego nieświadomych,jakie niespodzianki szykuje im gminna władza ,referendum w sprawie odwołania za jakiś czas może stać się faktem.Wójcie w podejmowaniu decyzji zdaj się wyłącznie na siebie ,to Ci się w końcu najlepiej opłaci.
Ola
Ola 17.05.2019, 10:57
Zgadzam się , za dużo doradców, specjalistów, prawników. Musi być bardziej samodzielny.
rebus
rebus 17.05.2019, 16:27
W razie niepowodzenia i tak Go zostawią ,to wytrawni wyjadacze wszak z niejednego pieca chleb jedli i nie jednemu Panu służyli.Są jak chorągiewki.Tutaj fajne i nieobciążające stanowisko ,tam jakieś miejsce w radzie nadzorczej dla rodziny.Żyć nie umierać ,a w razie czego przecież można się ponownie przefarbować,Wszak były mocodawca mieszka niedaleko zaledwie w sąsiedniej gminie,a zresztą jak nie ten to będzie inny.

Pozostałe