Tylko dla orłów? (FELIETON OKOŁOSPORTOWY)

  • 09.05.2019, 13:44
  • tomt
Tylko dla orłów? (FELIETON OKOŁOSPORTOWY)

 

Polska piłka jaka jest, każdy widzi. I faktycznie, patrząc na finał Pucharu Polski, nawet koń by się uśmiał. Zbigniew Boniek, komentując jakość gry, sprowadza rzecz całą do nieobecności na murawie Leo Messiego i Cristiano Ronaldo. Krótko mówiąc, tak krawiec kraje, jak mu materii staje. I ja właśnie chciałbym parę słów o tych krawcach. A dokładniej to o tym, jak takim rzemieślnikiem się zostaje...

Trenerka szczególnie w grupach młodzieżowych to prawdziwe hobby. Za 500-800 zł miesięcznie, bo takie są realia w zdecydowanej większości polskich klubów. Mimo tego znam kilku "szaleńców", którzy potrafią poświecić się jej bez reszty. Tyle tylko, że zdecydowana większość tych zapaleńców nie ma przed sobą przyszłości. System licencyjny bowiem skutecznie utrudnia im rozwój, a czasami po prostu realizację marzeń, którymi jest ławka trenerska w dużym klubie.

Przewertowałem w wolnej chwili listę szkoleniowców posiadających licencję UEFA PRO. Jest na niej dokładnie 199 osób. Zgadnijcie państwo, ilu wywodzi się z Lubelszczyzny? Ano ledwie pięciu! Cicirko, Kosowski, Łapa, Złomańczuk i Zub. Tak się zastanawiam, z czego to wynika. Czy nasi trenerzy są głupsi od kolegów z Małopolski albo ze Śląska? A może oni sami mają w sobie mniej zapału? Na takie pytania sami zainteresowani odpowiadają przecząco. Podkreślają natomiast, że poszczególne stopnie awansu wymagają od nich poświęcenia czasu na kursy, nierzadko odbywających się w środku tygodnia, i mnóstwo kasy. Dlatego rezygnują. Niestety. Trenerami zostają inni. W efekcie, co zauważył nawet Boniek, po polskich boiskach Messi ani Ronaldo nie biegają. A może problem nie tkwi w tym, jak się szkoli, ale w tym, kto to robi? Czy faktycznie są to najlepsi z najlepszych? Czy też może po prostu kolekcjonerzy licencji?  

tomt
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
nawiedzony tatuś
nawiedzony tatuś 13.05.2019, 16:41
To jest inwestycja w "siebie"!!!!! To tak jak w prywatnym biznesie - jest ryzyko inwestycji. I to jest uczciwe. Koniec czasów folwarku pańszczyźnianego że za pieniążki publiczne szkoli się na zasadzie nie ważne jak ważne że dużo dzieci to dotacją będzie duża i etecików trenerskich dużo. AMSPN przed laty był tego przykładem. Miasto buliło i co z tego wyszło? Zasada powinna być prosta: Trenerzy inwestują w swoją wiedzę i umiejętności a następnie sprzedają je akademii piłkarskiej szkoląc młodzież za adekwatnie przyzwoite pieniądze w stosunku do wiedzy i umiejętnośc (czytaj szkoleń). Koszty utrzymania akademii powinni pokrywać zainteresowani rodzice piłkarzy z małym wsparciem miasta czy gminy. W ten sposób odsiewa się tzw. "chodziarzy" - czyli raz chodzą na trening raz nie chodzą od zawodowych przyszłych piłkarzy. P.s. gdy 3-4 lata temu "krzyczałem" o szkoleniowcach wu-efistach, braku ich wiedzy i braku rozwoju (braku szkoleń) to uśmiechy i pogarda dla mojej osoby ze środowiska poszły. I nie chodzi o ich zdolności i pasję bo to ludzie zdolni i z pasją. Chodzi tylko o szkolenie i powiększanie swojej wiedzy czego tym Panom niestety "nie stało" Aż nagle felieton o licencjach UEFA i przebłysk rozumu że bez tego "nie da rady" gonić europy i świata. Duże miasta w Polsce już to zrozumiały a jak próbowałem tłumaczyć to tu, to "debila" i "wariata" z człowieka robiliście. Ale powiedziałem wtedy "za kilka lat będziemy mieli tego efekt" i efekt jest - niski poziom wyszkolenia piłkarskiego na naszym terenie. A teraz "lament że Polska piłkarska "odjechała" i trzeba nagle się doszkalać? Lament że drogo? A zapytam tylko: w jakim biznesie przy inwestycji w "siebie" 30-40 tysięcy złotych raz na parę lat można zarobić kilka-kilkanaście tysięcy miesięcznie jako trener szkółki piłkarskiej (3-4 roczniki) plus drużyny III lub nawet IV ligowej? O drugiej lidze nie wspomnę gdzie trenera poniżej 20 tyś trudno znaleźć. No w jakim? Może Pan autor powie? Pozdrawiam z wyrazami szacunku dziękując za zrozumienie tematu.
TRENER
TRENER 10.05.2019, 08:12
KOSZTY LICENCJI:UEFA PRO 40-50 TYS UEFA A 5-6 TYS UEFA B OKOŁO 2 TYS

Pozostałe