Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 15:31
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Ulica Peowiaków w Zamościu. Życie przy dawnej Obwodówce

Ta część miasta tętni życiem, zmienia się, rozrasta. Ulica Peowiaków w Zamościu ma też niezwykłą historię.
Ulica Peowiaków w Zamościu. Życie przy dawnej Obwodówce
1969 rok. Budowa osiedla "Planty - Wschód". Na pierwszym planie fundamenty bloku przy ul. Peowiaków 78. Widać także ulicę Róży Luksemburg (obecnie ul. Peowiaków).

Autor: Fot. ze zbiorów APZ

Ulica Peowiaków w Zamościu została wytyczona przez zespół architektów wojskowych, kierowany przez Jana Mallet-Malletskiego. Stało się to w latach 20. XIX wieku. Od tamtego czasu wiele się w tej części miasta zmieniło. Powstało m.in. duże osiedle mieszkaniowe. Wielokrotnie zmieniano także nazwę samej ulicy.

Do nowego bloku przy ul. Peowiaków 40 a wprowadziłam się wraz z rodzicami w 1972 r. Wcześniej mieszkaliśmy w domu, w którym nie było wody i kanalizacji na jednym z zamojskich osiedli. Więc różnica była ogromna, zmiana poważna – wspomina Wiesława Dubienka z Zamościa. – Co pamiętam? W bloku była woda bieżąca, łazienka, centralne ogrzewanie, no i... przeprowadziliśmy się do centrum! Stamtąd blisko było do starówki, do szpitala, wszędzie. Utkwiło mi także w pamięci, że na początku w nowym mieszkaniu mieliśmy kuchnię węglową. Taki był wówczas standard. Tego typu kuchnie działały wówczas we wszystkich, nowych blokach przy ul. Peowiaków.

Było to dość uciążliwe. Mieszkańcy chcący np. przygotować sobie domowy obiad musieli biegać do blokowej piwnicy po węgiel. Czasami aż z czwartego piętra!

 

Wielkie półkole

Ciekawie owe nowe bloki wyglądały podobno z zewnątrz. W różnych porach dnia widać było nad nimi długie smugi dymu wydobywającego się z kominów. Nikogo to nie dziwiło. 

 – Bloki na naszym osiedlu nie powstały w jednym czasie. To był wieloletni proces – podkreśla pani Wiesława. – Najstarsze są budynki postawione od strony ul. Piłsudskiego. Potem zabudowywano nimi duży teren wzdłuż ulicy Peowiaków (aż do Ronda Rady Europy – przyp. red.). To było naprawdę poważne przedsięwzięcie.   

Budowę dużego osiedla mieszkaniowego przy dzisiejszej ul. Peowiaków rozpoczęto jeszcze w latach 50. ub. wieku. Trwała ona podobno aż do 1973 r. Postawiono w sumie 44 bloki. Ponadto poszerzono i wyasfaltowano nawierzchnię ulicy (wcześniej była pokryta klinkierem: niektórzy mieszkańcy opowiadają także o "kocich łbach"), postawiono nowe latarnie uliczne oraz założono m.in. sygnalizację świetlną przy skrzyżowaniu z ul. Partyzantów. Powstały także m.in. nowe sklepy (w tym Spółdzielczy Dom Handlowy), Przedszkole Miejskie nr 4 oraz Szkoła Podstawowa nr 10. Teraz na osiedlu żyje ok. 4,5 tys. mieszkańców Zamościa. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Tylk 12.05.2019 14:47
Urodziłem na ul Ormianskiej wysiedlili na Róży Luksemburg 42

Zamoscianin 12.05.2019 14:19
Mieszkałem w 42 dwie pierwsze klatki przeznaczone były na hotel mieszkali w nim pracownicy firmy chemobudowa

Lu.... 01.05.2019 19:53
Ta pani nie powinna wypowiadać się na ten temat wszak przyjechała z pobliskiej wioski i niewiele wie o dziejach tej dzielnicy Zamościa. Pominęła rzecz bardzo ważną mianowicie, wymieniona ulica wówczas nosiła nazwę ulicy Róży Luksemburg i to długie, długie lata.

ja 01.05.2019 07:15
mieszkałem 42

Artur 01.05.2019 06:33
Ja mieszkałem w nr 38 :)

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AniaTreść komentarza: Na zmianę czekaliśmy pięć lat. Nie możemy mieć powtórki z historii. Niech w końcu zaświeci słońce. Tylko Monika Podolak to słońce nam zapewni.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 14:50Źródło komentarza: Gm. Werbkowice: W niedzielę 2. tura wyborów. Kto zostanie wójtem?Autor komentarza: heheTreść komentarza: Przynajmniej już nie musi płacić mandatu.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 14:13Źródło komentarza: Zginął motocyklista z gm. Żółkiewka. Zderzył się z dostawczakiemAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pierwszy sensowny podpis panie burak. Czyli jesteś ostatnim pasożytem co został w tej swojej zadupiastej wsi.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:02Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Ty się panie burak się deklarowałeś jako proboszcz co to się zna na LGBT i kakałku nie rolnik.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 12:00Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: To jest smutne jak takie porażki życiowe muszą pisać na anonimowych zadupiastych forach bo już nikt w prawdziwym świecie nie chce tych debilizmów słuchać.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 11:57Źródło komentarza: Jest bardzo źle. Poczta Polska będzie zamykać placówki i skracać godziny pracyAutor komentarza: Po co kłamaćTreść komentarza: Hetmana już dawno nie ma! Rocznice to raczej upadłości można obchodzić.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 11:53Źródło komentarza: Rocznicowe zwycięstwo Hetmana. Rozgromił Spartę Łabunie
Reklama
Reklama