Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 04:30
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Inwestycja w lepszą przyszłość

Wszyscy potrzebujemy bezpieczeństwa, także energetycznego. Jednak wiele współczesnych miast ciągle jest opartych na przestarzałym modelu gospodarki liniowej. Dlatego potrzebują nowego sposobu zarządzania i gospodarowania odpadami. Szansę dają nowoczesne instalacje do termicznego przekształcania odpadów, które wpisują się w gospodarkę obiegu zamkniętego, gdzie każdy surowiec jest racjonalnie wykorzystywany.
Inwestycja w lepszą przyszłość
Odpady resztkowe mogą być źródłem energii

Polska stanęła przed wyzwaniem. Zmniejsza się dostęp do surowców. Rosną wymagania unijnego prawa dotyczące ograniczenia gospodarki opartej na węglu. To powoduje konieczność zmiany polityki zarządzania odpadami i dostarczania ciepła. Szansę daje zmiana lokalnej gospodarki z systemu linearnego na gospodarkę obiegu zamkniętego. W tym systemie surowce wykorzystywane są maksymalnie, a te które nie mogą być wykorzystane, ponownie są przekształcane w bezpiecznych dla środowiska warunkach.

Region czeka na zmiany

Tradycyjne instalacje ciepłownicze stają się problemem. Koszt ich utrzymania, niestabilne ceny węgla i zanieczyszczenie środowiska powodują odchodzenie od tego typu instalacji. Zmian potrzebuje także system wykorzystania odpadów, który w wielu miejscach polega jedynie na ich składowaniu.

Wygaszenie cementowni w Rejowcu Fabrycznym spowodowało, że rośnie problem poboru i zagospodarowania odpadów w województwie lubelskim. Dlatego kolejne miasta naszego regionu szukają optymalnych rozwiązań. Jednym z nich jest budowa instalacji termicznego przetwarzania odpadów na bazie ciepłowni w Zamościu. To daje szansę na rozwój gospodarki obiegu zamkniętego w naszym regionie, na bardziej ekologiczne i racjonalne zarządzanie odpadami.

Inwestycja przyszłości

Spalarnia ma powstać na obrzeżach miasta na terenie obecnej ciepłowni Veolii Wschód w ramach projektu Obieg Przyszłości. Projekt zakłada budowę nowego bloku, o mocy 5 MWthw którym spalane będzie paliwo alternatywne, tzw. RDF. To odpowiednio rozdrobnione, wysegregowane frakcje palne z odpadów komunalnych, nienadające się do recyklingu.

Ilość paliwa alternatywnego potrzebnego do opalania nowego bloku oznacza codzienne transporty 3-5 ciężarówek z Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Dębowcu. Ciężarówki będą poruszały się po trasie, na której ich obecność nie będzie uciążliwa, ponieważ teren inwestycji znajduje się na obszarze przemysłowym.

Frakcja resztkowa dostarczona z RIPOK będzie spalana w temperaturze 1000oC przy zastosowaniu nowoczesnej technologii, co zapewnia wydajność energetyczną całego procesu. Powstałe w ten sposób ciepło będzie mogło dotrzeć za pośrednictwem sieci do mieszkańców miasta.

Wiele korzyści

Jedną z największych zalet wykorzystania frakcji resztkowych i zagospodarowania odpadów w przystosowanych spalarniach jest ustabilizowanie cen energii i cen odbioru frakcji kalorycznej z zakładu w Dębowcu. Dzięki powstaniu instalacji do termicznego przekształcania odpadów w mieście zmniejszy się zależność od niestabilnych cen węgla, a taryfa uzgodniona z Urzędem Regulacji Energetyki nie będzie większa niż stawka za standardowe paliwo.  Inwestycja jest innowacyjna także z tego powodu, że będzie to pierwsza w Polsce ciepłownia opalana jedynie paliwem alternatywnym z frakcji resztkowych RDF. Zgodnie z obowiązującym prawem spalanie jest jedyną dopuszczalną alternatywą w związku z ustawowym zakazem składowania tego typu odpadów. Wykorzystanie RDF wpłynie na mniejsze zużycie węgla, a także rozwiązanie problemu utylizacji rosnącej ilości odpadów w mieście.

Dzięki temu planowana inwestycja może wpisać się w gospodarkę obiegu zamkniętego i promować niskoemisyjności energii i ekologiczne podejście do rozwoju w naszym mieście.

Między obawami a faktami

Każda zmiana wiąże się z obawami i pytaniami o przyszłość. Nie inaczej jest z inwestycjami energetycznymi, szczególnie powstawaniem w pobliżu instalacji do termicznego przekształcania odpadów. Wielu mieszkańców obawia się, że powstanie spalarni może utrudnić życie, a nawet być niebezpieczne dla zdrowia. Obawy warto poddać jednak rzetelnej dyskusji i zderzeniu z faktami.

Grupa Veolia zarządza ponad 60 tego typu obiektami na całym świecie, a cały proces: od planowania inwestycji aż po wykonanie jest poddany surowym wymogom i analizie.

5 kwietnia przedstawiciele spółki Veolia złożyli w zamojskim urzędzie Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. To obszerny dokument, który na zlecenie spółki przygotowali specjaliści z firmy Savona Projekt. Znalazła się w nim analiza oddziaływania na środowisko, lokalny transport, działanie miasta i okolic wokół inwestycji. Raport wyraźnie wskazał, że planowana inwestycja ma szansę wpisać się w plan gospodarki niskoemisyjnej, dać nowe miejsca pracy i nie zagraża środowisku naturalnemu regionu.

Warto podkreślić, że podczas wypalania traw, pożarów lasów czy spalania materiałów niedozwolonych w gospodarstwach domowych do atmosfery uwalniane jest kilka tysięcy razy więcej dioksyn i innych szkodliwych substancji, niż podczas kontrolowanego spalania w instalacjach termicznego przekształcania odpadów.

WAŻNE!!! Głównym źródłem dioksyn w Polsce jest działalność pozaprzemysłowa (64,2%), czyli głównie nieodpowiednie spalanie w małych piecach domowych. Zagospodarowanie odpadów to jedynie 0,62%. Według raportu łączna emisja dioksyn i furanów nie przekroczy 0,012 grama/rok. Ponadto tego typu obiekty istnieją znacznie bliżej centrów miast niż instalacja planowana w Zamościu. Spalarnie we francuskim Sens czy czeskim Libercu zlokalizowane są obok miejskich zabudowań, a poziom zanieczyszczeń jest stale monitorowany i nie odbiega od restrykcyjnie narzuconych przez prawo norm.

Dzięki odpowiedzialnemu podejściu do środowiska grupy Veolia planowana inwestycja ma szansę być szyta na miarę”: przystosowana do zapotrzebowania mieszkańców miasta i zapotrzebowania w energię w naszym regionie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mały 28.04.2019 12:33
Jak to jest takie super to Veolia niech wysyła to do Francji.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
Reklama
Reklama