Wsparcie dla młodych i przedsiębiorczych

  • 13.12.2016, 09:22 (aktualizacja 15.12.2016, 14:41)
  • mk
Wsparcie dla młodych i przedsiębiorczych Fundusze unijne dają ludziom młodym i przedsiębiorczym wsparcie na starcie przy zakładaniu firm. fot. Lubelski Park Naukowo-Technologiczny w Lublinie
Dzięki funduszom europejskim osoby młode i przedsiębiorcze mogą uzyskać atrakcyjne wsparcie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Ci, którzy mają pomysł na własny biznes, a nie mają środków na uruchomienie firmy, mogą kontaktować się z m.in. z urzędami pracy czy różnymi organizacjami. One udzielą finansowego wsparcia na start i otoczą opieką początkujących przedsiębiorców.

Znany jest już harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie na przyszły rok dla Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego 2014 – 2020. W ramach działania 9.6 Rozwój przedsiębiorczości dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego realizowane będą projekty związane z bezzwrotnym wsparciem dla osób zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Obejmie ono szkolenia oraz doradztwo (indywidualne i grupowe) umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia własnego biznesu, przyznanie środków finansowych w postaci dotacji bezzwrotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz wsparcie pomostowe (niefinansowe oraz finansowe). Szacowane środki z UE na to zadanie przekraczają 12 mln zł.

Tymczasem w 2016 roku w Programie Regionalnym odbył się już konkurs w ramach rozwoju przedsiębiorczości. 69 projektów różnych instytucji i organizacji zostało ocenionych pozytywnie i zakwalifikowało się do dofinansowania.

W ten sposób urzędy pracy czy organizacje pozarządowe będą mogły udzielać bezzwrotnego wsparcia dla osób zamierzających rozpocząć pierwsze kroki w biznesie. Obejmie ono szkolenia oraz doradztwo (indywidualne i grupowe) umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej. Przyznawane będą również środki finansowe w postaci dotacji bezzwrotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz wsparcia pomostowe (niefinansowe oraz finansowe). Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosiła 100 mln zł.

fot. Marian Hawrylak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu

Posłuchaj rozmowy z Marianem Hawrylakiem, dyrektorem PUP w Zamościu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Różne są obszary, w których młode osoby mogą uzyskać wsparcie z Funduszy Europejskich. Jedne dotyczą rozwoju przedsiębiorczości, inne zakładania startupów, czyli startujących przedsięwzięć w sferze nowych technologii poszukujących odpowiedniego modelu biznesowego. W tym celu powstały platformy startowe dla nowych pomysłów. Realizatorem wszystkich tych działań są Programy Operacyjne: Polska Wschodnia i Inteligentny Rozwój.

Lubelski Park Naukowo-Technologiczny

Projekt "Platformy startowe dla nowych pomysłów" to jeden z flagowych programów koordynowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego celem jest stworzenie w makroregionie Polski Wschodniej warunków sprzyjających rozwojowi środowiska startupowego i kształtowanie ich globalnego potencjału. Decyzją PARP Lubelski Park Naukowo-Technologiczny (LPNT) został jednym z trzech animatorów platform startowych.

- Platforma Connect wspiera osoby poniżej 35 roku życia mające pomysł na biznes. Dzięki procesowi inkubacji, warsztatom i doradztwie mentorów, młode osoby zyskały szansę na założenie i rozwinięcie własnej firmy. Obecnie na liście katalogowej LPNT znajduje się ponad 40 startupów – mówi Urszula Hasiec, dyrektor działu PR i marketingu Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Lublinie.

Pomysłodawcom zgłoszonym do platformy startowej CONNECT zagwarantowany został udział w trzydniowym zjeździe zerowym „kick off session”, a także sześciu dwudniowych zjazdach o  tematyce: praca nad pomysłem metodą Lean Canvas, Business Model Canvas, zarządzanie firmą, zarządzanie HR, team building, leadership, UX, wycena projektu, przygotowanie do spotkań z inwestorem, crowdfunding, branding, marketing, sprzedaż, rynki zagraniczne, prawne aspekty prowadzenia firmy, finanse i księgowość oraz negocjacje.

Uczestnikom programu akceleracyjnego zaproponowano warsztaty integracyjne, warsztaty prezentacji modelu biznesowego, indywidulane sesje mentorskie oraz spotkania indywidualne z opiekunami startupów. Pomysłodawcy mogli też liczyć na wsparcie w zakresie procesu zakładania spółki, a także kwestii formalnych wynikających z regulaminu projektu i umowy na inkubację.

Najlepsi mają szansę na dofinansowanie w wysokości 800 tys. złotych. Wnioski w wersji elektronicznej przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach konkursu „Rozwój startapów w Polsce Wschodniej”. Ostateczny termin mija 21 lipca 2017 roku. Mogą składać je mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa w formie spółki kapitałowej, które pozytywnie zakończyły program inkubacji innowacyjnego pomysłu, tj. utworzyły produkt lub usługę w oparciu o opracowany i zweryfikowany rynkowo model biznesowy oraz otrzymały pozytywną rekomendację animatora Platformy startowej. Miejsce realizacji projektu musi znajdować się na terytorium co najmniej jednego województwa makroregionu Polski Wschodniej. Łączna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach pilotażu to 65,6 mln zł.

Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny

Jednym z podmiotów prowadzących wsparcie dla młodych przedsiębiorców jest  Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny (FRL). Realizuje ona pożyczki w ramach projektu “Pierwszy Biznes – Wsparcie w Starcie II” (MAKROREGION – edycja druga). O pożyczkę mogą ubiegać się pozostający bez pracy absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i wyższych, pozostający bez pracy studenci ostatniego roku studiów wyższych tj. studiów licencjackich lub magisterskich oraz bezrobotni.

Fundacja udziela pożyczki podstawowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej, pożyczki uzupełniające na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego dla przedsiębiorców.

Ale to nie jedyna forma wsparcia. - W tym roku na wiosnę w ramach Programu Regionalnego wybrano najlepsze wnioski programów konkursie na tworzenie miejsc pracy i zakładanie działalności gospodarczej. Od połowy kwietnia 2017 roku będziemy realizować projekt dla osób chcących założyć własny biznes. Kwota jaką będzie można uzyskać jest sześciokrotnością średniego wynagrodzenia, łącznie maksymalnie do 24 tys. zł. Dodatkowo będzie można otrzymać wsparcie pomostowe przez 12 miesięcy. W pierwszej połowie roku działania firmy będzie to tysiąc złotych, w drugiej połowie 800 zł na osobę. Wsparcie pomostowe jest przeznaczone na początkową działalności firmy, m.in.: opłaty za lokal, ZUS czy media – wylicza Marian Gil z zamojskiej filii Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny.

O wsparcie mogą ubiegać się osoby powyżej 30 roku życia. W poprzednim rozdaniu środków unijnych firmy rozpoczynające swoją działalność dostawały od fundacji do 40 tys. zł. W Zamościu ze wsparcia skorzystało 150 osób, a na terenie całego województwa FRL udzieliła prawie 3 tys. dotacji na tworzenie miejsc pracy.

Pomoc urzędów pracy

Również urzędy pracy pomagają założyć własną firmę. Przykładowo Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu realizuje w tym roku projekt pt: „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w mieście Zamość i powiecie zamojskim (II)” w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

- Dzięki projektowi aktywizacją objęliśmy 771 osób do 29 roku życia zarejestrowanych w PUP jako bezrobotne, które nie pracują, nie uczestniczą w kształceniu w trybie stacjonarnym i szkoleniu finansowanym ze środków publicznych w okresie ostatnich 4 tygodni – mówi Marian Hawrylak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu.

W ramach projektu oferowane są np.: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, staże, bony stażowe, szkolenia, bony szkoleniowe, prace interwencyjne, bony na zasiedlenie oraz jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Uczestnicy otrzymują stypendia stażowe, szkoleniowe, zwrot kosztów dojazdu na zajęcia szkoleniowe oraz badania lekarskie. Wartość projektu wynosi ponad 6 mln zł.

W jego ramach 100 osób otrzymało jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej poprzedzone szkoleniem ABC przedsiębiorczości, 32 osoby podjęło zatrudnienie dzięki bonowi na zasiedlenie, 21 osób skierowano na szkolenie w ramach bonu szkoleniowego. Kolejne 23 osoby pracuje w ramach prac interwencyjnych, a 50 uczestników załapało się na staż w ramach bonu stażowego. W sumie 74 osoby odbyło szkolenia, a 467 odbyło staż.

Również w przyszłym roku przewidziane są środki finansowe na realizację podobnego projektu dla osób młodych do 30 roku życia.

Drugim projektem PUPu w Zamościu jest „Aktywizacja – krokiem w stronę pracy edycja II”, także dofinansowanym z Programu Regionalnego.

Tutaj grupę docelową stanowią osoby w wieku minimum 30 lat zarejestrowane w PUP jako osoby bezrobotne, dla których został ustalony I (tzw. bezrobotni aktywni) lub II (tzw. wymagający wsparcia) profil pomocy. Łącznie wsparciem objęto 340 osób (staże – 131 osób, szkolenia – 69, prace interwencyjne – 23, doposażenie stanowiska pracy – 117).

Całkowita wartość projektu to blisko 4 mln zł. Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu zapowiada, że w 2017 roku również przewidziane są dotacje na realizację projektów dla bezrobotnych powyżej 30 roku życia.

mk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anka
Anka 24.07.2017, 10:16
https://biurokarier.gumed.edu.…

Pozostałe