Tomaszów Lubelski: Prace Marzanny i Romana Muchy na wystawie w bibliotece

  • 21.04.2019, 07:00
  • red.
Tomaszów Lubelski: Prace Marzanny i Romana Muchy na wystawie w bibliotece
Do połowy maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tomasza Zamoyskiego w Tomaszowie Lubelskim oglądać można wystawę prac Romana i Marzanny Muchy.

Ekspozycja znajduje się na II piętrze w oddziale dla dorosłych. Można ją podziwiać każdego dnia w godzinach pracy biblioteki.


Marzanna Mucha pochodzi z Tomaszowa Lubelskiego. Jest absolwentką Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie studiowała malarstwo. Następnie wyjechała do Wiednia, tam zaś kształciła się w zakresie historii sztuki i poznawała język niemiecki, a także pracowała przy konserwacji obrazów w pracowni Leszka Piaseckiego. Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo na jedwabiu, pastel, akwarelę oraz zajmuję się rysunkiem i ekslibrisem. W 2014 roku została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużona dla Kultury Polskiej”. Zawodowo pracuje jako nauczyciel wiedzy o kulturze  w Liceum Ogólnokształcącym.

Roman Mucha (1934-2017) był mocno związany  z Lubelszczyzną. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, Studium Nauczycielskie w Zamościu oraz studia pedagogiczne ze specjalizacją plastyka na UMCS w Lublinie. Całe swoje życie zawodowe poświęcił pracy pedagogicznej. Był nauczycielem i wykładowcą plastyki, historii sztuki oraz liternictwa. W swojej twórczości oddał się całkowicie grafice warsztatowej. Pracował w wielu technikach wypukłodrukowych, jak i wklęsłodrukowych. Ilustrował także książki, projektował obwoluty i karty pocztowe, ale przede wszystkim uwielbiał tworzyć ekslibrisy. Za swoją działalność twórczą został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał także odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz brązowy medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe