Uczniowie ZSL - mistrzowie z Biłgoraja

  • 18.04.2019, 06:00
  • Materiał nadesłany
Uczniowie ZSL - mistrzowie z Biłgoraja
W dniach 11-13 kwietnia w Biłgoraju odbyły się XI Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych.

W zawodach uczestniczyło 13 szkół leśnych, w tym 11 resortowych oraz 2 szkoły, dla których organem prowadzącym są samorządy. Zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej wywalczyła drużyna gospodarzy, czyli Technikum Leśne im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju, która zdobyła tytuł Mistrza Polski. Drużyna biłgorajskiego "Leśnika" będzie reprezentować Polskę w Mistrzostwach Europy, które w tym roku odbędą się w Szwecji. II miejsce zajęła reprezentacja Technikum Leśnego w Tucholi, zaś trzecie przypadło Technikum Leśnemu w Lesku. 

Indywidualnie tytuł Mistrza Polski w pracy pilarką zdobył Piotr Jendrzyński z Technikum Leśnego w Tucholi, który uzyskał prawo do reprezentowania kraju w Mistrzostwach Drwali.

Celem mistrzostw jest współzawodnictwo szkół leśnych należących do Stowarzyszenia EUROPEA – Polska oraz wyłonienie reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy. Konkurencje Mistrzostw obejmują treści kształcenia i umiejętności zawarte w podstawie programowej zawodu technik leśnik. We współzawodnictwie biorą udział szkoły leśne zrzeszone w EUROPEA – Polska, w tym prowadzone przez ministra środowiska. 

W pierwszym dniu zawodów odbywały się równolegle dwie konkurencje: ścinka drzew i bieg leśnika. Drugą konkurencją pierwszego dnia był bieg leśnika. Jest to konkurencją drużynowa. Na wytyczonej w terenie trasie wyznaczono 16 punktów, w których należy wykonać wiele wymagających precyzji zadań. 

W drugim dniu mistrzostw rozgrywane były także pozostałe konkurencje z pilarką, a mianowicie: zmiana łańcucha tnącego, przerzynka kombinacyjna (złożona), przerzynka precyzyjna, okrzesywanie.

Organizacja Mistrzostw możliwa była dzięki współpracy z Lasami Państwowymi – największym potencjalnym pracodawcą dla absolwentów szkół leśniczych. Otwarcie Mistrzostw oraz uroczystość zakończenia zaszczycili swoją obecnością reprezentanci Ministra Środowiska, Lasów Państwowych, Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, Urzędu Miasta Biłgoraj, Husqvarny oraz firmy Drew-Hurt. Nagrody fundowali Ministerstwo Środowiska, Husqvarna oraz firma Nizio-Tech, Drew-Hurt oraz Lasy Państwowe.

XI Mistrzostwa patronatem honorowym objęli Małgorzata Golińska – wiceminister środowiska, główny konserwator przyrody oraz Andrzej Konieczny – dyrektor generalny Lasów Państwowych. Partnerem technologicznym imprezy została Husqvarna oraz Autoryzowany Dealer Husqvarny firma Nizio-Tech.

Materiał nadesłany

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe