Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 09:13
Reklama
Reklama Baner reklamowy - Michał Mulawa

Szpikołosy: Poszukiwacze historii w natarciu

W pierwszy kwietniowy weekend kilkunastu pasjonatów ze Stowarzyszenia Lubelska Grupa Poszukiwaczy szukało pod Hrubieszowem śladów krwawych walk, które latem 1915 r. stoczyli tam żołnierze trzech armii: pruskiej, austriackiej i rosyjskiej. Przez dwa dni przeczesali wykrywaczami do metali kilkadziesiąt hektarów lasów i łąk w okolicach wsi Szpikołosy.
Szpikołosy: Poszukiwacze historii w natarciu
Setki sztuk amunicji i dziesiątki odłamków to przekleństwo poszukiwań, ale czasami zdarzają się takie perły jak manierka carskiego żołnierza sprzed 104 lat.

Pomysłodawcą poszukiwań śladów walk w lasach pod Szpikołosami był Grzegorz Dańczuk, żołnierz 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego w Hrubieszowie.

 – Dotarliśmy do pamiętnika oficera armii pruskiej, która razem z Austriakami walczyła z rosyjskimi oddziałami w okolicach Hrubieszowa pod koniec lipca 1915 r. W miarę szybko udało się przetłumaczyć te zapiski na język polski. Dzięki temu z grubsza mogliśmy określić obszary poszukiwań – tłumaczy Grzegorz Dańczuk, w wolnych chwilach pasjonat historii i zapalony poszukiwacz militariów.

 

W pogoni z Rosjanami

 W pamiętniku pruskiego oficera pod datą 20 lipca 1915 r. zapisano: "Jedenasta Dywizja Bawarska przekroczyła Huczwę na zachód od Hrubieszowa, żeby zaatakować z flanki wrogie pozycje położone za tą rzeką. 1 Dywizja Piechoty otrzymała wówczas rozkaz wsparcia tego skrzydłowego ataku przez uderzenie frontalne w kierunku północnym. Rosjanie sprawiali wrażenie, iż są gotowi na wszystko, zapalczywie bronili terenu, stawiając zawzięty opór wszelkim podejmowanym przez Niemców próbom natarcia. W kierunku napastników wysłano ogromną ilość pocisków artyleryjskich. Kontrataki, jeden za drugim, miały uwolnić Rosjan z coraz ciaśniejszego uścisku. Jednak Prusowie Wschodni i Bawarzy powoli i wytrwale parli naprzód. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GoskaTreść komentarza: Czarnek????a cóż to za persona!!! jakiż to autorytet może niech się willami zajmie a nie ZamościemData dodania komentarza: 15.04.2024, 23:01Źródło komentarza: Przemysław Czarnek poparł prezydenta Zamościa Andrzeja WnukaAutor komentarza: MartynaTreść komentarza: Jakie silne parcie na wygraną Pani miała. Jaka kompromitacja.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 22:00Źródło komentarza: Trzeszczany: Zgrzewka piwa i czekolada za głos w wyborachAutor komentarza: aaTreść komentarza: To dopiero początki. Biedne dzieci przemeczone nauką, pracami domowymi - zaczną teraz jeszcze lepsze rzeczy czynić!!! Gratulacje dla p. ministy i innych " mądrych"!!!Data dodania komentarza: 15.04.2024, 17:34Źródło komentarza: MAKABRA! Kilku nastolatków pastwiło się nad ptakiem. Wrzucali go żywcem do wrzątku! [DRASTYCZNY FILM!]Autor komentarza: TrwTreść komentarza: No cóż, 19-latka pewnie sądziła, że lusterko służy tylko podczas pacykowania się na bóstwo.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:45Źródło komentarza: Lipsko: Wypadek z udziałem audi i bmw. 4 osoby w szpitalu, w tym dzieciAutor komentarza: ZamościakTreść komentarza: Już się nie zastanawiam. Tylko Pan Zwolak. W żadnym mieście w Polsce NIE wygrał PiS. I nie wygra też w Zamościu...Data dodania komentarza: 15.04.2024, 15:00Źródło komentarza: Przemysław Czarnek poparł prezydenta Zamościa Andrzeja WnukaAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: A Zwolak ma poparcie wiekszości mieszkańców, czas działa na niekorzyść PiS-u bo ma wiekszość wyborców roszczeniowych czyli w wieku emerytalnym i patologię którzy nie mają wpływu na gospodarkę i dochody miasta.Data dodania komentarza: 15.04.2024, 14:45Źródło komentarza: Przemysław Czarnek poparł prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka
Reklama
Reklama