Problem: Odchudzanie bocianich gniazd

  • 16.04.2019, 07:00
  • Bogdan Nowak
Problem: Odchudzanie bocianich gniazd Fot. Bogdan Nowak
Stanisław Jachymek, współwłaściciel Zagrody Guciów w Guciowie (gm. Zwierzyniec), uważa, że jedno z bocianich gniazd w tej miejscowości zostało zdewastowane przez energetyków. Martwi się także, iż taki los może spotkać inne bocianie siedziby. W PGE Dystrybucja S.A. zapewniono nas jednak, że owe działania są standardowe. Nie szkodzą podobno ptakom i zwiększają bezpieczeństwo ludzi.

Zagroda Guciów to jedna z wizytówek Zamojszczyzny. Jej drewniane, zabytkowe zabudowania pokryte są strzechą. Mieści się w nich m.in. gospoda, muzeum (w tzw. lamusie z 1762 r.) i galeria. Zostało to docenione. Kilka lat temu Zagroda Guciów został wpisana na listę siedmiu cudów Polski w konkursie organizowanym przez National Geographic. Stoi ona przy drodze powiatowej ze Zwierzyńca do Krasnobrodu. 

Z daleka widać tam jedną ze strzech, a nad nią bocianie gniazdo. 

Jak wybudować bocianie gniazdo

Od ośmiu lat mieszka tam sympatyczna, bociania rodzina. Jak tłumaczy Stanisław Jachymek, współwłaściciel Zagrody Guciów, oraz były, wieloletni sołtys Guciowa opowiada, że jakiś czas temu przyjechali pracownicy zakładu energetycznego i po prostu gniazdo zdjęli. Podobno ważyło ono ok. 700 kilogramów i było zbyt ciężkie. 

– Naprawdę byłem tym zaniepokojony. Nawet jeśli gniazdo rzeczywiście było zbyt ciężkie można było coś z tym zrobić, jakoś to miejsce dla bocianów przygotować – mówi Stanisław Jachymek. – Aby bociany to miejsce zasiedliły, należy wybudować specjalną konstrukcję. Potrzebna jest darń z łąki oraz trochę patyków, które należy odpowiednio ułożyć. Na tym bocian może sobie gniazdo nabudować.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe