Strajk nauczycieli trwa. Co będzie z maturami?

  • 16.04.2019, 05:13
  • Anna Szewc
Strajk nauczycieli trwa. Co będzie z maturami? Fot. pixabay.com
Nauczycielski strajk trwa, egzaminy gimnazjalistów odbyły się, a ósmoklasistów rozpoczęły się zgodnie z planem. Ale teraz czas na klasyfikację w szkołach średnich i rodzą się pytania.

Wszyscy są dobrej myśli i żyją nadzieją. I wiele rzeczywiście wskazuje na to, że mimo trwającego wciąż strajku w oświacie, maturzyści w naszym regionie zostaną sklasyfikowani i przystąpią zgodnie z planem do egzaminu dojrzałości. Bo część nauczycieli strajk przerwała, inni go zawiesili, są też szkoły, w których protest prowadzony jest rotacyjnie.

Formalnie ogólnopolskie związki zawodowe nadal nie porozumiały się z rządem co do kwestii nauczycielskich żądań. Dlatego akcja strajkowa trwa. Nie wiadomo, kiedy i jak się zakończy. Wydaje się jednak, że protest nie powinien zaszkodzić maturzystom, którzy czekają na swoje końcowe oceny i klasyfikację, co jest dla nich równoznaczne z dopuszczeniem do egzaminu dojrzałości. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w szkołach naszego regionu.

 

Zamość: Klasyfikacja w zawieszeniu

O swoją maturę mogą być spokojni uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu. W poniedziałek rano na stronie internetowej szkoły został opublikowany komunikat: "W trosce o dobro uczniów i na prośbę rodziców zawieszamy strajk do odwołania".

A co z pozostałymi szkołami średnimi w mieście?

Żadnych obaw, według zapewnień dyrektora, nie powinni mieć też uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida. – Oceny zostały maturzystom wystawione i mimo że strajk trwa, to zajęcia się odbywają. Oczywiście nie wszystkie, ale zagrożenia dla klasyfikacji nie ma. Musi ją tylko potwierdzić zwołana na wtorek (16 kwietnia) rada pedagogiczna – zapewnia Antoni Szostek, dyrektor III LO.

– Nasi uczniowie, na szczęście, mają wystawione tzw. oceny proponowane. Poznali je już kilka tygodni temu. Posiedzenie rady zwołane zostało na 16 kwietnia. Na podstawie rozmów, które ze sobą prowadzimy, mam nadzieję, że się ono odbędzie, choć oczywiście pewności co do tego w tym momencie mieć nie mogę – mówi Bożena Krupa, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego. Przyznaje, że sytuacja jest trudna: dla dyrekcji, dla uczniów, ale podkreśla, że również strajkujących nauczycieli. Wierzy jednak, bo jak mówi, zna swoją kadrę, że strajk nie odbije się na uczniach.

O swoją maturę nie powinni raczej martwić się uczniowie II LO im. Marii Konopnickiej. – Uczciwie wobec uczniów, uczciwie wobec samych siebie nauczyciele postanowili na środę 17 kwietnia zawiesić strajk tak, by wystawić oceny końcowe i zebrać się na planowanym na popołudnie posiedzeniu – mówi Beata Chmura, dyrektor II LO. Dopiero na poświąteczną środę klasyfikacja była i jest planowana w ZSP nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny. – Strajk w naszej szkole trwa. Czekamy na rozwój sytuacji – mówi Lidia Sternik, dyrektor ZSP nr 4. Identycznie jest w ZSP nr 1 i w ZSP nr 2, gdzie klasyfikację zaplanowano na 23 kwietnia. Kiedy zamykaliśmy to wydanie, nadal nie było wiadomo co z ZSP nr 5. Rada klasyfikacyjna miała się rozpocząć o godz. 15 w poniedziałek. Nikt nie wiedział, czy będzie kworum.

Cały artykuł z informacjami o sytuacji w szkołach w Biłgoraju, Hrubieszowie i Zamościu znajdziecie w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Anna Szewc

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
magister
magister 23.04.2019, 20:09
piernicze też strajkuje przeciwko strajkom i małemu wynagrodzeniu długotrwale bezrobotnego !!!!!!
kop
kop 18.04.2019, 10:35
Ci, którzy są przeciwni strajkom nauczycieli to matoły, którzy nic nie wiedzą o pracy nauczycieli i słuchają w mediach bzdur o wysokich zarobkach podanych brutto. Przestepcy to mogą być rodzice robiących krzywdę dzieciom, że za byle co idzie na skargę do rodziców, a oni do kuratorium. Stąd mamy matołów małych i dużych.
Rodzic
Rodzic 18.04.2019, 11:28
Jak moglismy się ostatnio dowiedziec zobaczyc glupawe wystepki nauczycieli w tvn cxy you tube Jaka to zenada uczy nasze dzieci Mozna dostac szokuWywalic to na pysk!
@
@ 16.04.2019, 21:14
Nauczyciele strajkujący ktorzy szkodza dzieciom młodzieźy to PRZESTĘPCY!
Tosia
Tosia 16.04.2019, 21:03
Ale pieprzysz głupoty człowieku idź do psychiatry lub egzorcysty wciąż straszysz ludzi już wojna światowa i domowa miała być w tym roku na jesieni teraz jest nowy termin i ty głupi człowieku który też puszczasz te głupie przepowiednie weź się za robotę a nie strasz ludzi.
Nauczyciel prawdziwy
Nauczyciel prawdziwy 16.04.2019, 20:45
Jacy biedni nauczyciele Jacy biedni na uczycieleOj jak ciezko pracujaJacy niedowartosciowaniJak slabo oplacani sluchac juz tego nie moznaNastepna nadzwyczajna kastaSzarpcie Polske na sztuki Niech nagie swieca kosciDalej nie napisze Cisna mi sie same brzydkie słowa
Balbina
Balbina 16.04.2019, 20:28
Prostym ludem łatwiej się rządzi. Dlatego taka nagonka na nauczycieli. A ci co tak szczują to pewnie chcieliby żeby super szkoły ich dzieci pokończyły. Bez dobrego nauczyciela nie da rady. Słabo opłacany to za dobry pracownik do szkoły nie przyjdzie
Słomka
Słomka 16.04.2019, 20:26
Prezes ZNP: Nauczyciel, który bierze udział w strajku, nie podejmuje żadnych czynności służbowych i nie może być do nich zmuszany. (…) tam, gdzie rady pedagogiczne podejmują uchwały o nieklasyfikowaniu, siłą rzeczy nie będzie klasyfikacji uczniów w tym czasie.
Ewa
Ewa 16.04.2019, 14:28
Nie popieram tego bezsensownego strajku.
.
. 16.04.2019, 14:52
Wedlug jakiejs Ewy to bezsensowny strajk, a wedlug 1000- cy nauczycieli, rzeszy uczniow, wielu Polakow, ktorzy daja wyraz swego poparcia, kiedy przychodza na wiece to bezsensem nie jest!
Prosze wiec sobie darowac te swoje gornolotne opinie pani Ewo!!!
-
- 16.04.2019, 09:25
Tego broniarza komucha NATYCHMIAST ZAMKNĄĆ!
Ola
Ola 16.04.2019, 14:51
Czy ty ubogi czlowieczku wiesz co piszesz???
Zamknac to nalezalby ciebie za nienawisc do ludzi, ktorych nie znasz i nic o nich nie wiesz.
Ale wiesz co
Karma wraca😌
Zamościanin
Zamościanin 16.04.2019, 20:03
Karma to może i wraca ale w hinduizmie.
Ja
Ja 16.04.2019, 17:42
Jaka nienawisc Komuch i tyleZamknac a to znp ZFELEGALIZOWAC! ONI SZKODZA POLSKIM DZIECIOM DRANIE! Zadni nauczyciele WSTYD,
adela
adela 16.04.2019, 09:19
Wstyd i hańba! Opamietajcie sie wy pazerni nauczyciele i sie zwolnijcie z "pracy"
BLACKPINK
BLACKPINK 16.04.2019, 20:08
Lepiej wysłać dzieci do szkoły kiedy nie ma zajęć, nauczyć bezsensownych rzeczy a potem zero umiejętności. Wypadało by zmienić program a nie... atakować nauczycieli. Pani Adela powinna ruszyć walczyć o dobrą edukacje a nie!
J
J 16.04.2019, 14:52
A ty pewnie zajmiesz ich miejsce????

Pozostałe