Zamość: Konkurs Wielkanocny 2019 rozstrzygnięty (WYNIKI)

  • 15.04.2019, 09:30
  • ak
Zamość: Konkurs Wielkanocny 2019 rozstrzygnięty (WYNIKI) Fot. A. Szewc
W niedzielę 14 kwietnia, podczas odbywającego się na Rynku Wielkim w Zamościu Kiermaszu Wielkanocnego ogłoszono wyniki dorocznego, teraz już 43. Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną.

W tym roku konkursowe jury, które obradowało pod przewodnictwem Andrzeja Urbańskiego, dyrektora Muzeum Zamojskiego, poddało ocenie 34 prace wykonane przez twórców z Zamojszczyzny. Komisja oceniała wartości artystyczne, także staranność wykonania pod względem technicznym, ale również aspekt kultywowania ludowej tradycji wielkanocnej.

W kategorii tradycyjnej twórczości ludowej za tradycyjne palmy i pisanki pierwszą nagrodę otrzymała Krystyna Sioma z Dąbrowy Tarnawackiej, a dwie równorzędne drugie przyznano Monice Molskiej z Szychowic i Katarzynie Zygmunt z Korytkowa Dużego. Na nagrody zasłużyły również pisanki, które wykonały: Henryka Gancarz ze Strzyżowa, Teresa Runo z Tereszpola Zaorendy, Alfreda Urbańska z Hrubieszowa i Monika Winiarczyk. 

Za rzeźbę nagrodzona został Leonard Łoza z Niewirkowa.

Jurorzy oceniali również zgłoszoną do konkursu współczesną twórczość artystyczną. W kategorii palm i pisanek laureatką została Bronisława Ostrówka z Tyszowiec, a za palmę artystyczną nagrodę otrzymała Aleksandra Kapusta z Dołhobyczowa.

Nagroda specjalna za podtrzymanie tradycji śniadania wielkanocnego została przyznana członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich z Lipska.

W protokole członkowie komisji z zadowoleniem stwierdzili, że wraca tradycja wykonywania palm z wykorzystaniem naturalnych materiałów takich jak: trawy, zioła, kwiaty suszone, witki wierzbowe. Zdaniem jurorów, ta dziedzina twórczości ludowej zasługuje na szczególne zachowanie dla przyszłych pokoleń.

ak

Zdjęcia (55)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe