Zmieniamy myślenie o przyszłości!

  • 09.04.2019, 13:48 (aktualizacja 09.04.2019, 14:28)
  • Materiał Partera
Zmieniamy myślenie o przyszłości! Nowoczesne spalarnie to ważny element gospodarki obiegu zamkniętego
Podłoga z sieci rybackich, telefon z klocków lego i energia ze śmieci? To możliwe w gospodarce obiegu zamkniętego, gdzie surowce są maksymalnie wykorzystywane, a ilość odpadów, których nie można poddać recyklingowi, zmniejszona do minimum.

Człowiek ciągle produkuje. Do rozwoju stale potrzeba nowych surowców, które mogą się wyczerpać. Ponadto zwiększona produkcja niesie za sobą generowanie kolejnych ton odpadów, które stają się coraz bardziej problematyczne. Dlatego odpowiedzią na problemy z wyczerpywaniem się surowców i zanieczyszczeniem środowiska może być gospodarka obiegu zamkniętego i zakłady budowane z użyciem nowoczesnych technologii, w których surowce są maksymalnie wykorzystywane.

Zmienić gospodarkę, zmienić myślenie

Od rewolucji przemysłowej aż do niedawna światowa gospodarka opierała się na modelu liniowym. Korzystaliśmy z zasobów, produkowaliśmy, wyrzucaliśmy. I tak w kółko. Najważniejszym zmartwieniem przedsiębiorstw było zwiększenie produkcji i maksymalizacja zysków. Takie rozwiązanie doprowadzało do nierozsądnego wykorzystania zasobów, ale także do znaczącej degradacji środowiska naturalnego w wielu miejscach. Teraz przyszedł czas na przejście do nowego, bardziej wydajnego modelu: gospodarki obiegu zamkniętego. To system, w którym minimalizuje się użycie surowców, ilość odpadów oraz straty energii.

W gospodarce obiegu zamkniętego kluczowe są trzy ściśle połączone ze sobą procesy:

  • recykling,          
  • produkcja,
  • powtórne wykorzystanie.

W ten sposób tworzy się pętlę, w której odpady są wykorzystywane jako surowce dla innych produkcji. Dzięki temu ze zużytych sieci rybackich może powstać podłoga, a klocki lego mogą zostać przetworzone na podzespoły do telefonu komórkowego.

Jednak nawet w takim systemie nie unikniemy wytwarzania odpadów. Kluczowe jest, by to, co nie da się ponownie wykorzystać w obiegu zamkniętym, zostało unieszkodliwione w jak najbezpieczniejszych dla środowiska warunkach. W ten sposób instalacje termicznego przekształcania odpadów nie są sprzeczne z zasadami obiegu zamkniętego, ale uzupełniają cały proces.

Konkretne rozwiązania

W obiegu zamkniętym ważną rolę spełnia spalanie odpadów, których nie można ponownie wykorzystać. Zależnie od wydajności procesu odpady niepodlegające recyklingowi mogą stanowić 30% z całości. Dlatego tak ważne jest, by unieszkodliwiać je w bezpieczny i ekologiczny sposób. Tak robią kraje Europy, szczególnie państwa północne takie jak Estonia, Szwecja czy Finlandia, gdzie w spalarniach przekształcano ponad 50% wszystkich odpadów. W kontrolowanych warunkach spala się odpady, a energia powstała w procesie zostaje wykorzystana do produkcji energii elektrycznej. Pozostałości po spaleniu trafiają na licencjonowane składowiska lub do podziemnych kopalni soli. W ten sposób nowoczesne instalacje termicznego przetwarzania odpadów świetnie wpisują się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego.

Eksperci zgodnie przyznają, że oddziaływanie na środowisko takich instalacji jest znacznie mniejsze od innych, w tym również instalacji energetycznych czy ciepłowniczych.

Liderem w eksploatacji i budowie zakładów termicznego przekształcania odpadów jest Grupa Veolia. Dzięki przestrzeganiu restrykcyjnych norm wiele z nich znajduje się w dużej bliskości do centrów miast i nie stanowi to żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa ekologicznego. Niektóre instalacje są dosłownie usytuowane obok domów mieszkalnych. Tak jest m.in. w Monaco, Monachium, Wiedniu, Libercu czy Kolonii. Dodatkowo przepustowość takich instalacji dostosowana jest do lokalnych potrzeb. Dla przykładu instalacja w technologii rusztowej zlokalizowana w Lerwick w Wielkiej Brytanii posiada moc cieplną 6,3 MWt i przetwarza 22 000 ton rocznie z odbiorem ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzięki tej instalacji miasto wielkości porównywalnej do Zamościa zyskało energetyczną niezależność. Inwestycja została zrealizowana przy współudziale środków z Unii Europejskiej.

W spalarniach odpady przetwarzane są bezpiecznie i z poszanowaniem środowiska naturalnego

 

Wielkie korzyści

Włączenie nowoczesnych zakładów przetwarzania odpadów do gospodarki obiegu zamkniętego to nie tylko korzyści dla środowiska i przedsiębiorstw, ale przede wszystkim mieszkańców miast. W wyniku tego typu inwestycji znacznie zmniejsza się zależność cen produkowanego ciepła. Powstanie spalarni to także znaczne obniżenie kosztów zagospodarowania odpadów ponoszonych przez mieszkańców. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom energia z takiej eko-spalarni jest tańsza i bardziej wydajna.

Wykorzystując korzyści obiegu zamkniętego Grupa Veolia wraz z partnerami wdraża rozwiązania, których celem jest poprawa dostępu do zasobów, przy jednoczesnym zapewnieniu ich ochrony i odnowy. Grupa nie tylko promuje przyjazne dla środowiska gospodarowanie odpadami, ale także organizuje projekty edukacyjne i tworzy plany, w których miasta łączą w sobie funkcjonalność, ekologię i wydajność.

Materiał Partera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polk
Polk 13.04.2019, 13:25
To niech te eko spalarnie budują z dala od ludzi, gdzieś pod lasem.
do Polk
do Polk 14.04.2019, 22:36
W Wiedniu od lat masz spalarnię w centrum miasta i nikomu nie przeszkadza a budowane teraz są w jeszcze bardziej bezpiecznych technologiach. No i jak do spalarni będziesz miał 100 km to wzrosną opłaty bo trzeba dostarczyć kawał drogi
dert
dert 13.04.2019, 12:56
Trochę kuriozalnym jest fakt że trzeba ludziom tłumaczyć że nie ma bardziej czystego sposobu na pozbycie się resztek śmieci niż eko spalarnia. Nie wszystko da się odzyskać

Pozostałe