Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 12:00
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Kozacy w Zamościu

Kozacy znad Donu wybudowali w Zamościu koszary, szpital i wiele innych obiektów.
Kozacy w Zamościu

 Kozacy kojarzą się zamościanom głównie z oblężeniem twierdzy w czasie powstania Chmielnickiego w 1648 roku. Jednak ich losy splatają się z naszym miastem także w późniejszym okresie.

Po rozbiorach Zamość znalazł się najpierw w rękach Austriaków, a po Kongresie Wiedeńskim (1815) pod panowaniem rosyjskim. Rosja carska często wykorzystywała siłę niezwyciężonych Kozaków znad Donu. Była to najliczniejsza grupa Kozaków w Imperium Rosyjskim, która otrzymała do zasiedlenia rozległe tereny położone nad Donem.

Gdy w XIX wieku wzrosła potęga caratu, Kozacy dońscy zostali przekształceni w regularną armię. Wykorzystywano ich często do służby granicznej i podbojów nowych terenów. Kozacy byli uważani za najbardziej oddaną i najwierniejszą caratowi formację wojskową. Często korzystano z ich pomocy do tłumienia manifestacji oraz ruchów rewolucyjnych i narodowowyzwoleńczych na terenie Imperium Rosyjskiego, w tym m.in. polskich powstań.

Dońscy Kozacy przybyli do Zamościa w 1878 r., do garnizonu zamojskiego funkcjonującego już po likwidacji twierdzy w 1867 roku. Była to 1. Dońska Kozacka Dywizja, której dowódcy, poczynając od chwili przybycia dywizji, aż do 1914 r. (wymarsz wojsk), pełnili jednocześnie funkcję komendantów całego garnizonu. Dywizja kozacka, podobnie jak i inne jednostki garnizonu zamojskiego, podlegała pod 14. Korpus Armijny z dowództwem w Lublinie, a od 1894 roku 19. Korpus Armijny z dowództwem w Brześciu Litewskim.

Dywizja kozacka stacjonowała w Zamościu prawie 40 lat, najdłużej ze wszystkich jednostek carskich po powstaniu styczniowym. Inne jednostki przeważnie od kilku do kilkunastu lat, np. 68. Lejb Pieszy Borodyński Pułk (w latach 1889-1905 i 1908-1910), 72.Tulski Pieszy Pułk (1880-1888) 66. Pieszy Butyrski Pułk (1911-1914).

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: Tylko Podolak. Wybór Symczuk to wybór tak naprawdę poprzedniej wójtowej.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 11:15Źródło komentarza: Gm. Werbkowice: W niedzielę 2. tura wyborów. Kto zostanie wójtem?Autor komentarza: OleolaTreść komentarza: Jakie to ma znaczenie jak ludzie głosują...głosowaniu na nazwę ronda przy drodze wylotowej na Zamość wygrała nazwa Praw Kobiet a jaka jest obecnie nazwa? Będzie taka nazwa dębu jaka pasuje burmistrzyni.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 11:13Źródło komentarza: Hrubieszów: Dąb dostał imię. Czy będzie pomnikiem przyrody?Autor komentarza: Stop głupocieTreść komentarza: 😁😁😁Data dodania komentarza: 19.04.2024, 10:21Źródło komentarza: Wyniki wyborów w Szczebrzeszynie. Będzie druga turaAutor komentarza: PO to dnoTreść komentarza: ŁGARSTWA, ŁGARSTWA, ŁGARSTWAData dodania komentarza: 19.04.2024, 09:58Źródło komentarza: Rocznicowe zwycięstwo Hetmana. Rozgromił Spartę ŁabunieAutor komentarza: POdobnyTreść komentarza: POgrom będzie z Unią Hrubieszów władze miasta i szczególnie klubu z nic nie robienia celowo i specjalnie chcą zdegradować zespół do A klasy.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 08:51Źródło komentarza: Rocznicowe zwycięstwo Hetmana. Rozgromił Spartę ŁabunieAutor komentarza: OstatniTreść komentarza: Co tu zostali będą tory zwijali to POświąteczny prezent od Kołodziejczaka dla miejscowych których w balona zrobił teraz plują dalej niż widzą, kidyś oszukiwano metodą na wnuczka teraz na TfuSSka i Kołodziejczaka niedouczony nsród głupi wszystko kupi.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 08:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacji
Reklama
Reklama