Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 21:44
Reklama

Kozacy w Zamościu

Kozacy znad Donu wybudowali w Zamościu koszary, szpital i wiele innych obiektów.
Kozacy w Zamościu

 Kozacy kojarzą się zamościanom głównie z oblężeniem twierdzy w czasie powstania Chmielnickiego w 1648 roku. Jednak ich losy splatają się z naszym miastem także w późniejszym okresie.

Po rozbiorach Zamość znalazł się najpierw w rękach Austriaków, a po Kongresie Wiedeńskim (1815) pod panowaniem rosyjskim. Rosja carska często wykorzystywała siłę niezwyciężonych Kozaków znad Donu. Była to najliczniejsza grupa Kozaków w Imperium Rosyjskim, która otrzymała do zasiedlenia rozległe tereny położone nad Donem.

Gdy w XIX wieku wzrosła potęga caratu, Kozacy dońscy zostali przekształceni w regularną armię. Wykorzystywano ich często do służby granicznej i podbojów nowych terenów. Kozacy byli uważani za najbardziej oddaną i najwierniejszą caratowi formację wojskową. Często korzystano z ich pomocy do tłumienia manifestacji oraz ruchów rewolucyjnych i narodowowyzwoleńczych na terenie Imperium Rosyjskiego, w tym m.in. polskich powstań.

Dońscy Kozacy przybyli do Zamościa w 1878 r., do garnizonu zamojskiego funkcjonującego już po likwidacji twierdzy w 1867 roku. Była to 1. Dońska Kozacka Dywizja, której dowódcy, poczynając od chwili przybycia dywizji, aż do 1914 r. (wymarsz wojsk), pełnili jednocześnie funkcję komendantów całego garnizonu. Dywizja kozacka, podobnie jak i inne jednostki garnizonu zamojskiego, podlegała pod 14. Korpus Armijny z dowództwem w Lublinie, a od 1894 roku 19. Korpus Armijny z dowództwem w Brześciu Litewskim.

Dywizja kozacka stacjonowała w Zamościu prawie 40 lat, najdłużej ze wszystkich jednostek carskich po powstaniu styczniowym. Inne jednostki przeważnie od kilku do kilkunastu lat, np. 68. Lejb Pieszy Borodyński Pułk (w latach 1889-1905 i 1908-1910), 72.Tulski Pieszy Pułk (1880-1888) 66. Pieszy Butyrski Pułk (1911-1914).

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PRAWNIKTreść komentarza: UKARAĆ I ODWOŁAC WÓJTA W REFERENDUM NATYCHMIASTData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:04Źródło komentarza: Przed domem wójta wylali gnojowicę i podpalili oponyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentem
Reklama
Reklama