Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 00:33
Reklama Baner A1 BUDBRAM

Dobry człowiek kocha psy (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)

Na zdjęciach hrabina Róża Potocka została uwieczniona w otoczeniu swoich bliskich, znajomych oraz gromadki psów. Kobieta tuli się do swoich czworonożnych pupilów, obejmuje je, trzyma na rękach, czule stawia obok siebie na ławce lub przed obiektywem fotografa. Można zauważyć, że także jej synek "Króluś" jest miłośnikiem psów. Takich osób kochających zwierzęta było na Zamojszczyźnie więcej.
Dobry człowiek kocha psy (ARCHIWALNE ZDJĘCIA)
Róża Potocka a założonym przez siebie psim cmentarzu w Zwierzyńcu. Można go oglądać także dzisiaj.

Autor: Fot. ze zbiorów Adama Gąsianowowskiego

Archiwalne fotografie rodziny Potockich emanują ciepłem, radością. Zdjęcia zostały przekazane wiele lat temu przez Różę Potocką znanemu dziennikarzowi Wojciechowi Białasiewiczowi, a potem – za jego pośrednictwem – trafiły do Muzeum Fotografii w Zamościu. Jest ich ponad pół setki. Na większości z nich widać ludzi z psami, bo zwierzęta miały wielkie znaczenie w życiu rodziny Potockich. A gdy pani Róża została sama, nieco wypełniły jej samotność. 

– Rodzinę Potockich dotknęło kilka nieszczęść. Najpierw zmarła ich sześcioletnia córka (w 1927 r. – przyp. red.), a dziesięć lat potem synek, którego widać na zdjęciach, gdy bawi się z psami – opowiada  pochodzący ze Zwierzyńca Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – Chłopiec miał na imię Stefan, ale w rodzinie nazywano go "Królusiem". Zmarł w wieku 16 lat (dostał ataku wyrostka robaczkowego, niestety operacja była spóźniona). Mąż pani Róży był natomiast żołnierzem września 1939 r. Trafił do oflagu i stamtąd już do Polski nie wrócił. Hrabina została sama. 

Radziła sobie jak umiała. Urządziła w swoim gospodarstwie przytułek dla kotów, psów, a nawet chorych ptaków. Jak mówiono w Zwierzyńcu: "była tam zwierzaków chmara". – Ona zawsze miała na utrzymaniu kilkadziesiąt psów. Chodziła z nimi po mieście – mówi Adam Gąsianowski. – Doszło do tego, że jak ktoś chciał się pozbyć jakiegoś zwierzaka, to go pani Róży podrzucał. Ogólnie jednak zwierzęta były w Zwierzyńcu szanowane, zwłaszcza psy. Mieliśmy nawet takie powiedzonko: "Kto dobry człowiek, ten kocha psy".

Wiele opowieści o pani Róży krąży w Zwierzyńcu do dzisiaj. – Gdy podczas ostatniej wojny były bombardowania Zwierzyńca, w piwnicach domu Róży Potockiej kryli się okoliczni mieszkańcy. A obok nich stały klatki ze zwierzętami. Bo one także były chronione w ten sposób przed nalotami i bombami – mówi Tomasz Gajewski, miłośnik historii Zwierzyńca, autor m.in. albumu pt. "Aleksandra Wachniewska, malarka Roztocza". – A potem tę całą czworonożną gromadkę trzeba było jakoś wyżywić. Dlatego pani Róża pozbywała się książek, rodzinnych pamiątek czy jakichś starych figurek, aby to zrobić. Dlaczego? Po wojnie nie żyło się przecież ludziom z arystokracji łatwo.   

Róża Potocka zmarła w Krakowie 1969 r., ale została pochowana na cmentarzu w Zwierzyńcu. Pozostał po niej m.in. psi cmentarz, założony niedaleko jej domu. Na jednej z archiwalnych fotografii uwieczniono przy nim panią Różę. Stoi tam w długim płaszczu i białej bluzce, patrząc w obiektyw fotografa (nie wiadomo kto był autorem owych zdjęć z albumu Potockich). Na smyczy trzyma oczywiście jednego ze swoich psiaków. Obok widać równiutkie, czworokątne kopce zwieńczone kamiennymi tablicami. Podobno zamieszczono na nich imiona czworonożnych pupilów. Ten cmentarz nawet dziś jest na Zamojszczyźnie ewenementem. 

– Pani Róża była piękną, szlachetną postacią. Pochodziła z rodu skoligaconego z rodziną Zamoyskich, ale też z wieloma innymi, znakomitymi rodami Europy. A jednak podczas I wojny światowej pracowała jako zwykła sanitariuszka  – podkreśla Tomasz Gajewski. – Założony przez nią psi cmentarz nadal istnieje. Jakiś czas temu został nawet odnowiony. Obok postawiono pamiątkową tabliczkę. Na cmentarzu widać teraz siedem nagrobków, które ustawiono w rzędzie. Z tego co pamiętam, niektóre z nich są jednak w innym miejscu niż jeszcze kilkanaście lat temu. Są to zatem raczej groby symboliczne psów. Szkoda, bo zapewne nie o to chodziło pani Róży. Teraz na owych nagrobkach nie ma żadnych napisów. Czy kiedykolwiek były? Nie umiem powiedzieć.         

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PRAWNIKTreść komentarza: UKARAĆ I ODWOŁAC WÓJTA W REFERENDUM NATYCHMIASTData dodania komentarza: 25.04.2024, 18:04Źródło komentarza: Przed domem wójta wylali gnojowicę i podpalili oponyAutor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentem
Reklama
Reklama