Drogo, coraz drożej. Rosną stawki lokalnych opłat

  • 03.04.2019, 07:30
  • Robert Horbaczewski
Drogo, coraz drożej. Rosną stawki lokalnych opłat Rosną m.in. opłaty za wywóz śmieci
Od kwietnia mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego i Lubyczy Królewskiej głębiej sięgną do kieszeni.

W Tomaszowie Lubelskim stawki opłat za wywóz śmieci wzrosną od 5 do 6,5 zł, w Lubyczy Królewskiej od 4 do 8 zł. W Bełżcu obowiązujące od marca zasady uderzyły po portfelu głównie rodziny wieloosobowe. Ci, którzy nie segregują, zapłacą jeszcze więcej.

W Lubyczy Królewskiej podstawowa stawka opłaty wzrośnie z 8 zł do 12 zł miesięcznie za osobę w przypadku odpadów segregowanych oraz z 12 zł do 20 zł miesięcznie w przypadku odpadów niesegregowanych. Burmistrz Marek Łuszczyński wyjaśnia, że wysokość stawek wynika z ceny, jaka została zawarta w najkorzystniejszej ofercie wyłonionej w drodze przetargu nieograniczonego.

Z końcem 2018 roku wygasła umowa z Przedsiębiorstwem Usług Komunalnych w Tyszowcach. Ta spółka do tej pory odbierała odpady komunalne od mieszkańców gminy. Do nowego przetargu stanęła tylko jedna firma. Właśnie PUK w Tyszowcach. Przedsiębiorstwo zaoferowało cenę o ponad 219 tys. zł droższą niż do tej pory za rok świadczenia usług, czyli  639 960 zł za cały rok.

Burmistrz Łuszczyński wyjaśnia, że gmina nie miała wyboru. Musiała przyjąć narzucone stawki. Przypomina, że w sąsiednich gminach przetargi na odpady zakończyły się również dużym wzrostem cen. Z informacji docierających z całej Polski wynika, iż w przetargach bierze udział jeden lub co najwyżej dwóch wykonawców, a więc nie ma konkurencji. To powoduje konieczność przyjmowania przez gminy takich cen, jakie oferują firmy wygrywające przetarg.

 – Jako samorząd nie mamy wpływu na ceny dyktowane przez firmy działające na rynku odpadów komunalnych – podkreśla Marek Łuszczyński.

I dodaje, że urząd będzie weryfikował prawdziwość składanych deklaracji. Nie wszyscy bowiem właściciele nieruchomości prawidłowo i w określonym czasie deklarują rzeczywistą ilość osób zamieszkałych w danej nieruchomości.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Etam
Etam 03.04.2019, 23:02
Ale mi głęboko, w Szczebrzeszynie 12 złotych i to segregowane
Ot
Ot 03.04.2019, 11:58
no własnie. Najpierw wyeliminowali konkurencję a teraz jako monopolista robią co chcą. Tak urzędasy działają

Pozostałe