Biłgoraj: Nic, tylko pracować!

  • 26.03.2019, 11:18 (aktualizacja 11.06.2019, 13:04)
  • Leszek Wójtowicz
Biłgoraj: Nic, tylko pracować!
Na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w powiecie biłgorajskim wynosiła tylko 5,1 proc.!

Coraz mniej bezrobotnych figuruje w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju. Na koniec zeszłego roku stopa bezrobocia w całym powiecie wynosiła 5,1 proc. i była drugą z najniższych na Lubelszczyźnie. Do prac sezonowych zatrudniani są głównie obywatele Ukrainy.

Na koniec ub. roku w powiecie biłgorajskim było 2 380 bezrobotnych. To o 314 osób mniej niż rok wcześniej. Stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc., a więc była niższa o 0,6 proc. od tej sprzed roku. Na Lubelszczyźnie lepszym wskaźnikiem mógł się pochwalić jedynie powiat łukowski, gdzie wskaźnik bezrobocia wyniósł 4,5 proc. Warto dodać, że na koniec 2018 r. stopa bezrobocia w całym kraju wyniosła 5,8 proc. (to mniej o 0,8 proc. niż rok wcześniej), a w województwie lubelskim – 8,0 proc. (spadek o 0,8 proc.).

Kto szuka pracy?

Do końca ub. roku w biłgorajskim "pośredniaku" zarejestrowano łącznie 4 881 osób bezrobotnych, czyli średnio każdego miesiąca rejestrowano 407 osób. Tylko co piąta osoba rejestrowała się po raz pierwszy. Do końca roku z ewidencji urzędu wyrejestrowano łącznie 5 195 osób. Część z nich podjęła prace interwencyjne albo roboty publiczne, inni podjęli działalność gospodarczą albo pracę poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie, a jeszcze inni staż. Dokładnie 1 129 bezrobotnych nie potwierdziło gotowości do pracy, a 688 dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego.

Z powodu podjęcia pracy (bez staży, przygotowań zawodowych dorosłych i prac społecznie użytecznych) z ewidencji bezrobotnych wyłączone zostały 2 192 osoby, co stanowi 42,2 proc. ogółu wyrejestrowanych. – W strukturze wiekowej bezrobotnych od lat zauważa się zdecydowaną przewagę ludzi młodych w wieku od 25 do 34 lat – informuje Danuta Łagożna, dyrektor PUP-u w Biłgoraju.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe