Gdzie po gimnazjum i po podstawówce?

  • 20.03.2019, 06:00
  • Bartłomiej Wojnarowski
Gdzie po gimnazjum i po podstawówce? Fot. pixabay.com
W wyniku reformy edukacji rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych obejmie w tym roku jednocześnie absolwentów gimnazjów i VIII klas podstawówek. Chociaż dyrektorzy i władze samorządowe uspokajają, że nie zabraknie miejsc dla nikogo, to rodzice mają obawy, czy zmiany nie przeszkodzą ich dzieciom w wyborze odpowiednich szkół.

8 kwietnia rozpocznie się rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Potrwa do 15 maja. Do tego czasu uczniowie będą składać wnioski do szkół na stronach internetowych przygotowanych przez powiaty. Będą mogli je złożyć do maksymalnie trzech szkół publicznych. I zmienić swoją decyzję od 14 do 17 czerwca. Listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do danej szkoły zostaną opublikowane 12 lipca. W procesie rekrutacji podstawą będą oceny na świadectwie końcowym. Wiele szkół wysoko punktuje także uczestnictwo w olimpiadach i konkursach, dlatego najlepsze szkoły w regionie mogą przeżywać prawdziwe oblężenie.

 

Czy wystarczy miejsc? 

Tegoroczna rekrutacja może być problemem nie tylko dla uczniów, ale i dla niektórych szkół. W województwie lubelskim rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych będzie podlegać ponad 40 tys. uczniów. W Zamościu, jak co roku, wielu chętnych zgłosi się zapewne do I i III Liceum Ogólnokształcącego. W I Liceum zostanie utworzonych 5 oddziałów dla absolwentów gimnazjów i tyle samo dla uczniów po VIII klasie szkoły podstawowej. Dyrekcja szkoły otwarcie przyznaje, że miejsca w tym liceum może zabraknąć nawet dla połowy uczniów, którzy będą się o nie starać. 

– Oczywiście, że jest to zbyt mała liczba klas. Dla gimnazjów zostanie ona zredukowana z 9 do 5. Może być tak, że wnioski złoży do nas nawet 2 razy więcej uczniów niż jesteśmy w stanie przyjąć. Dodatkowo, na razie nie mamy pewności co do tego, gdzie rozpocznie się nowy rok szkolny, bo w ostatniej uchwale rady miasta jest zapis jedynie o "zamiarze" czasowego przeniesienia zajęć do budynku Pałacu Zamoyskich – tłumaczy Bożena Krupa, dyrektor I LO w Zamościu. 

 Łącznie w zamojskich liceach zostaną utworzone 23 oddziały dla klas pierwszych po szkole podstawowej i 25 po gimnazjum, w technikach  21 po szkole podstawowej i 20 po gimnazjum, w szkołach branżowych: 5 po szkole podstawowej i 5 po gimnazjum. Najwięcej klas pierwszych przygotuje Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 ("Elektryk").

Więcej o sytuacji w szkołach średnich piszemy w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bartłomiej Wojnarowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe