Zamość: Liszaje szpecą mury obronne

  • 19.03.2019, 11:00
  • bn
Zamość: Liszaje szpecą mury obronne
Forteczne mury tuż przy Starej Bramy Lubelskiej zakwitły w różnych odcieniach żółci i zieleni. Widać tam także plamy i liszaje w kolorze brunatnym, brązowym, szarym i czarnym (zmieniają one barwy w zależności od tego, w jaki sposób pada na nie światło). Ludzie przyglądają im się z niepokojem i dezaprobatą. Bo te kolorowe plamy trudno uznać za pierwszą oznakę wiosny.

Stara Brama Lubelska została postawiona pod koniec XVI w. i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Zamościa. Obiekt jest malowniczy, imponujący. Razem z sąsiednimi murami robi na turystach duże wrażenie. Nie zapomniano o nim. W latach 2007-2009 Stara Brama Lubelska oraz przylegające do niej mury były odnawiane. Prace w sumie prowadzono wówczas w pięciu zamojskich zespołach fortecznych. Był to m.in. bastion VII, Brama Lubelska Nowa i Stara, Brama Szczebrzeska oraz kazamaty Bastionu I. Zamojski magistrat przeznaczył na te renowacje 8 mln 550 tys. euro (pieniądze pochodziły głównie z Funduszu Norweskiego).

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

bn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
oliwer
oliwer 20.03.2019, 15:39
czy zamość to skansen i miasto dziada i baby ???
pekazeciarz
pekazeciarz 19.03.2019, 20:08
Wiem kto to nadzorował . Kasprzak był kierownikiem w Arcusie ,dobrze wiedział że to lipa .Jak można stosować klinkier na stare mury gdzie wilgoć i grzyb jest .Tak masa kasy poszła na zmarnowanie i za co tu płacić takim bałwanom dużą kasę
monika  homicka
monika homicka 20.03.2019, 07:22
Taki fajans odwala Budmat ,pozory są a efekt to klapa .Ten oszust jest od dawna znany z wielu wałków .Jest bez karny jak ma się dużo kasy to można wałki robić .

Pozostałe