Biłgoraj: Pożegnanie z pomnikiem Dechnika

  • 19.03.2019, 06:18 (aktualizacja 20.03.2019, 08:43)
  • Leszek Wójtowicz
Biłgoraj: Pożegnanie z pomnikiem Dechnika
Nie pomogła modyfikacja napisu na tablicy, próba wpisania do ewidencji zabytków i zbieranie podpisów. Stojący przy Państwowej Szkole Muzycznej w Biłgoraju pomnik Józefa Dechnika musi być rozebrany. Zasłużony dla miasta działacz komunistyczny nie będzie też patronował szkole przy ul. Cegielnianej.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Biłgoraju, na terenie której stoi pomnikJózefa Dechnika, otrzymała decyzję wojewody lubelskiego o jego usunięciu 12 lutego. – W związku z tym, że w terminie 14 dni od doręczenia decyzji szkoła nie skorzystała z prawa do wniesienia odwołania, miesięczny termin na wykonanie obowiązku usunięcia przedmiotowego pomnika upływa 26 marca – informuje rzecznik wojewody lubelskiego Marek Wieczerzak.

Relikty PRL-u

Przypomnijmy, że ma to związek z ustawą dekomunizacyjną z 1 kwietnia 2016 r. Zgodnie z jej zapisami, z mapy Biłgoraja zniknęły ulice: I Armii Wojska Polskiego, Edwarda Gronczewskiego "Przepiórki" oraz Armii Ludowej, ale pomnik Józefa Dechnika przy szkole muzycznej został nietknięty (ulica, której patronował Dechnik, na początku lat 90. ub. wieku została zmieniona na Krzeszowską – przyp. red.), choć wojewoda lubelski Przemysław Czarnek regularnie o to występował. Władze miasta próbowały przekonywać i wojewodę, i IPN, że nie propaguje on komunizmu. W zeszłym roku – za zgodą reprezentującego Skarb Państwa ówczesnego starosty biłgorajskiego Kazimierza Pateraka (PSL) – Urząd Miasta Biłgoraj dokonał zmiany tablicy umieszczonej na pomniku. Dzięki temu Józef Dechnik nie jest już "Budowniczym Polski Ludowej", ale "Zasłużonym dla Miasta Biłgoraj". Ten honorowy tytuł Rada Miasta Biłgoraja nadała pośmiertnie Dechnikowi w 2017 r. Przy pomniku stanęła też tablica informacyjna. Burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan (SLD) podkreślał, że dzięki staraniom Józefa Dechnika Biłgoraj w latach 60. i 70. ub. wieku z ubogiego miasteczka przekształcił się w prężny ośrodek przemysłowy. – W opinii większości mieszkańców Biłgoraj nigdy wcześniej ani nigdy później nie miał tak dobrego gospodarza – mówi Janusz Rosłan.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
elear
elear 23.05.2019, 09:35
dopiero teraz, ale i tak dobrze ....
Biłgorajanka
Biłgorajanka 17.05.2019, 12:02
Wielce zasłużony człowiek dla m.Biłgoraja jak i całego powiatu biłgorajskiego, którego nie woziły samochody , tylko pieszo chodził polami po wioskach aby dotrzeć do gospodarzy , rozwój miasta zakłady, drogi ,szkoły,przedszkola..............komu ten pomnik przeszkadza??????
bodek510
bodek510 19.03.2019, 20:23
Górę pomnika rozebrać, podstawę zostawić, będzie w sam raz pod "kaczkie".
sapiens
sapiens 19.03.2019, 08:14
A może tak w to miejsce zasłużeni dla biłgorajskiego parlamentarzyści Szeliga, Olszówka ? A może nawet sam Pan Wojewoda Czarnek ?

Pozostałe