Zamość: Już po Sacrofilmie. Zakończyły się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego

  • 15.03.2019, 08:04
  • Materiał nadesłany
Zamość: Już po Sacrofilmie. Zakończyły się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Fot. Organizatorzy
„O nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca” pod takim hasłem odbywały się tegoroczne 24. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm. W wydarzeniu wzięło udział ponad 1150 widzów. Wśród zaproszonych gości byli wybitni twórcy filmowi: Krzysztof Zanussi i Adrian Panek, filmoznawcy: Łukasz Maciejewski, ks. prof. Marek Lis, Piotr Kotowski, o. prof. Witold Kawecki, ks. Andrzej Mulka oraz przedstawiciele festiwali religijnych z Włoch, Francji i Ukrainy.

Tegoroczny Sacrofilmu był okazją do wspomnienia papieskiej pielgrzymki do Zamościa z 1999 roku. Pobyt Jana Pawła II w Zamościu przybliżyła uczestnikom Sacrofilmu wystawa fotograficzna Janasza Kawałko „Był i jest wśród nas” oraz reportaż ks. Leszka Surmy „Tutaj śpiew ptaków brzmi bardziej po polsku” .

Sacrofilm stwarza przestrzeń do dyskusji o sprawach wiary, ekumenizmu oraz sztuki filmowej. Takie rozmowy prelegentów i twórców filmowych z widzami odbywały się prawie po każdym seansie. Film stawał się pretekstem do podjęcia istotnych tematów religijnych, metafizycznych czy egzystencjalnych.

Za rok jubileuszowa 25. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. Organizatorzy zapowiadają, że tematem wiodącym będzie wdzięczność.

24. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” odbyły się pod patronatem honorowym: JE Ks. Bp. Mariana Rojka, Marszałka Województwa Lubelskiego – Pana Jarosława Stawiarskiego, Prezydenta Miasta Zamość - Pana Andrzeja Wnuka oraz prof. Krzysztofa Zanussiego. Organizatorami Sacrofilmu są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Parafia pw. Św. Antoniego w Dyniskach, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu. Wydarzenie zostało współfinansowane ze środków: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, Starostwa Powiatowego w Zamościu, Gminy Zamość, Gminy Ulhówek, PGE Dystrybucja SA, Zamojskich Zakładów Zbożowych, SKOK im. Ks. Franciszka Blachnickiego, Dary Pszczół – Rodzinna Pasieka Liseckich, Palarni Kawy Galicya Cafe.

Materiał nadesłany

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zamościanka
Zamościanka 15.03.2019, 10:16
Sacrofilm to jedno z najciekawszych wydarzeń w naszym mieście. Mamy okazję obejrzeć nowe filmy, skorzystać z wykładów i wywiadów z reżyserami. To wspaniałe przedsięwzięcie, którego zazdroszczą nam inne miasta. Dziękujemy organizatorom za tę "ucztę" duchową i już czekamy na kolejną, dopiero za rok niestety.

Pozostałe