Drużyna robotyczna New Tech 7570 i trzecie miejsce ex aequo podczas zawodów FIRST w Turcji

  • 13.03.2019, 09:43
  • Artykuł Sponsorowany
Drużyna robotyczna New Tech 7570 i trzecie miejsce ex aequo podczas zawodów FIRST w Turcji
Odnieśliśmy ogromny sukces. Jadąc do Turcji, liczyliśmy oczywiście na dobry występ naszej drużyny i miejsce przynajmniej w pierwszej 20. Tymczasem doszliśmy, aż do półfinału, będąc jednym z czterech najlepszych sojuszy zawodów.

Istambul Regional (1-4 marca) – międzynarodowe zawody robotyczne typu FIRST dla młodzieży szkolnej w wieku 15-17 lat. Brało w nich udział 35 drużyn z różnych krajów świata. Zawody są rozgrywane w systemie pucharowym, każdy mecz trwa 2,30 minuty, a rywalizują między sobą dwa sojusze – czerwony i niebieski, których roboty musiały pobierać i wrzucać piłki oraz plastikowe dyski. Do sojuszu losowane są trzy drużyny. New Tech 7570 reprezentowało Polskę i Technikum New Technology w Zamościu.

Pierwszego dnia kwalifikacji przez pierwsze sześć meczów zajmowaliśmy drugie miejsce. Kwalifikacje grupowe skończyliśmy ostatecznie na 5 miejscu i wybieraliśmy drużyny do naszego sojuszu na mecze pucharowe. Byliśmy dumni, a jednocześnie nie wierzyliśmy własnym oczom jak nasz kapitan stał na środku areny i decydował, którą wybrać drużynę. Atmosfera była niesamowita, pozostałe drużyny i ich kibice krzyczeli, aby wziąć ich do sojuszu. Presja była ogromna, to było najbardziej stresujące, ale jednocześnie najpiękniejsze chwile naszego życia. Mecze odbywały się bardzo szybko, towarzyszył nam ogromny stres, ale także szczęście i duma.

Rezultat naszej drużyny cieszy tym bardziej, że byliśmy debiutantami (tzw. rookie), biorącymi pierwszy raz udział w zawodach FIRST. Przyjmowaliśmy częste gratulacje, bo rzadko się zdarza, aby drużyna rokkie doszła aż do półfinałów. Dodatkowo byliśmy jednym z najmłodszych zespołów (uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjów, tylko 2 z liceum) konkurującym z drużynami najlepszych szkół technicznych.

Co nam dał udział w zawodach w Stambule? Przede wszystkim każdy z członków zespołu miał do wykonania określone zadania, które stale podlegały ocenie sędziowskiej. Uczyło to zgrania i współpracy w zespole. Ponadto należało się komunikować z innymi zespołami, sędziami, organizatorami i kibicami po angielsku, co z pewnością przełamało bariery psychologiczne każdego z nas i nauczyło radzenia sobie w trudnych sytuacjach (np. podczas prezentacji zespołu przed sędziami, określania z innymi drużynami sojuszu strategii meczowej). Wyjazd był również doskonałą okazją do nawiązania wielu kontaktów z drużynami tureckimi oraz poznania kultury i najważniejszych zabytków Stambułu, ze świątynią Hagia Sofia na czele.

Jakie mamy plany? Już teraz planujemy wyjazd w czerwcu za granicę (jeszcze nie wiemy gdzie) na zawody off season, będziemy pracować nad usprawnieniem robota, chcemy też zachęcić młodzież, nauczycieli, dyrektorów szkół do zakładania drużyn, dlatego będziemy jeździć z naszym Forrestem po szkołach i organizować różne imprezy promujące robotykę.

Należy przede wszystkim podkreślić, że zostaliśmy świetnie przygotowani do zawodów przez naszych mentorów i kadrę Technikum New Technology w Zamościu. Zbudowany przez nas robot – Forrest – był właściwie niezawodny. Pragniemy też podziękować naszym sponsorom – firmie Sitaniec Technology z Zamościa, Migro z Komarowa oraz Prezydentowi Miasta Zamość za wsparcie organizacyjne, merytoryczne i finansowe naszego wyjazdu. Dziękujemy też zespołowi „Kroniki Tygodnia” za to, że bacznie nas obserwuje i relacjonuje nasze działania i sukcesy.

Grupa New Tech 7570 funkcjonuje przy Technikum New Technology w Zamościu prowadzącym aktualnie nabór na kierunki techniczne z innowacją przedmiotową: Technik informatyk (Automatyka i Robotyka), Technik informatyk (Programowanie i e-sport), Technik elektronik (Automatyka i Robotyka).

W naszym technikum planujemy otworzyć następne dwie drużyny FTC i FRC.

Kontakt:

ul. H. Sienkiewicza 22a, 22-400 Zamość

tel.: 515 522 275,

[email protected]

www.newtech.edu.pl

 

Więcej informacji na http://newtech.edu.pl/start/

 

Artykuł Sponsorowany
Podziel się:


Pozostałe