Bez geodety nie będzie budowy

  • 13.03.2019, 11:02
  • Artykuł Sponsorowany
Bez geodety nie będzie budowy

W 2012 roku (w 500. rocznicę urodzin jednego z najsłynniejszych kartografów – Gerarda Mercatora) Europejska Organizacja Geodetów ogłosiła 5 marca Dniem Europejskiego Geodety i Geoinformacji. Z tej okazji składamy nieco spóźnione życzenia pracującym w tym zawodzie – wielu sukcesów i jak najwięcej pracy. Przypomnimy też, czym zajmuje się geodeta. Większość ludzi kojarzy go bowiem z człowiekiem stojącym na drodze czy przyszłym placu budowy z czymś w rodzaju statywu z aparatem. Co tam robi?

 – Głównym zadaniem geodetów jest pomiar przed podjęciem budowy domu, biurowca, marketu czy drogi. Wytyczamy na gruncie projektowane obiekty np. kanalizację, wodociąg, gaz, drogę, wiadukt czy dom. Wytyczanie oznacza przeniesienie obiektu z projektu (mapy) w teren. Sporządzamy także mapy do celów projektowych (są niezbędne przy ubieganiu się o pozwolenie na budowę oraz przy wykonywaniu projektu architektoniczno-budowlanego, projektu zagospodarowania działki) – tłumaczy inż. Konrad Nowak

Tak więc bez pracy geodety nie może obejść się żadna budowa. Ponadto geodeta wykonuje podziały, rozgraniczenia i scalenia nieruchomości rolnych, leśnych i budowlanych oraz badania osiadania, przemieszczania i odkształcania budowli (czyli pomiary osiadania i przemieszczania zapór wodnych, pionowości kominów itp.). To bardzo odpowiedzialna, wymagająca cierpliwości i precyzji praca.

Geodeta Konrad Nowak jako najbardziej wymagającą pracę wspomina tę z początków swojej zawodowej działalności, gdy podjął się geodezyjnej obsługi budowy ulic Legionów, Jana Pawła, Hrubieszowskiej w Zamościu. Jak dodaje, dzisiaj on i jego współpracownicy z Geodezji Zamość są doskonale przygotowani do wykonywania różnorodnych zadań: tych niewielkich przeznaczonych dla klienta indywidualnego oraz do wielkoskalowych, skomplikowanych i nietypowych inwestycji. Pracują na nowoczesnych urządzeniach do pomiarów satelitarnych i korzystają ze specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Niezbędna jest im oczywiście wiedza techniczna i znajomość przepisów.

 Na zdj. budowa NU-MED centrum diagnostyki i terapii onkologicznej w Zamościu, w której swój udział mieli pracownicy Geodezji Zamość. 

Więcej zdjęć z informacji o usługach firmy Geodezja Zamość TUTAJ

Artykuł Sponsorowany

Podziel się:Pozostałe