Sahryń – dwie rocznice. Polacy i Ukraińcy modlili się osobno

  • 12.03.2019, 07:33
  • Leszek Wójtowicz
Sahryń – dwie rocznice. Polacy i Ukraińcy modlili się osobno Fot. Leszek Wójtowicz
Środowiska ukraińskie w Polsce zorganizowały uroczystości pod monumentem upamiętniającym ukraińskie ofiary akcji polskiego podziemia na Sahryń. Członkowie i sympatycy zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu modlili się tego samego dnia pod skromnym pomnikiem, który stanął w miejscu śmierci siostry zakonnej i siedmiu sierot zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w tym samym Sahryniu.

10 marca 1944 r. oddziały AK i BCh zlikwidowały kuszcz, czyli bazę ukraińskich nacjonalistów w Sahryniu (gm. Werbkowice). Decyzja o ataku została podjęta pod wpływem ustaleń wywiadu podziemia, który informował o tym, że 16 marca 1944 r. dojdzie do ataku ataku bojówek ukraińskich na polskie wioski. Chodziło więc o niedopuszczenie do masowych rzezi na skalę wołyńską. Podczas ataku na Sahryń zginęło 150-300 Ukraińców, choć strona ukraińska podaje, że ofiar mogło być 600. Wśród zabitych byli też cywile. W niedzielę (10 marca) po południu środowiska ukraińskie w Polsce zorganizowały przy pomniku w centrum miejscowości pod flagami Polski i Ukrainy uroczystości rocznicowe. Do Sahrynia przybyło ok. 150 osób, w tym m. in. ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca, konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie, który był głównym organizatorem uroczystości.

Dwa Sahrynie

W tym czasie członkowie i sympatycy zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu modlili się dwa kilometry dalej – pod lasem za wioską przy pomniku siostry zakonnej Longiny (Wandy Trudzińskiej) ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP i siedmiu wychowanków Domu Dziecka w Turkowicach w wieku 10-12 lat, których w tym miejscu zamordowali ukraińscy nacjonaliści 16 maja 1944 r. – Po wydarzeniach z 10 marca ubiegłego roku, kiedy to podczas prawosławnej panichidy w Sahryniu grupa Ukraińców wykorzystała tę ceremonię do gloryfikowania banderyzmu na polskiej ziemi postanowiliśmy, że będziemy co roku spotykać się 10 marca w miejscu męczeńskiej śmierci siostry Longiny i jej wychowanków, aby przypominać, z kim walczyli ukraińscy heroje spod znaku OUN-UPA – mówi działacz zamojskiego stowarzyszenia Wiesław Huk.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
hrubieszowiak
hrubieszowiak 15.03.2019, 20:53
Poczytajcie jeszcze jak OUN/UPA walczyło z komunizmem we wspomnieniach członka tych organizacji z ziemi hrubieszowskiej link> http://www.los.org.pl/_struktu…
Wspomnienia w języku ukraińskim ale specjalistom zIPN to chyba nie przeszkadza. Współpracowali z sowietami po 17 września do czasu wycofania się wojsk sowieckich za bug. A teraz OUN/UPA tworzy z lokalnymi historykami historie jak to oni z polakami walczyli z komunizmem.
hrubieszowiak
hrubieszowiak 15.03.2019, 02:14
A odnośnie IPN to > Maria Krenz przeciwko "banderowskiej twarzy [polskiego] IPN" - krytycznie o misj link: https://www.salon24.pl/u/konfe…
Do tego jeszcze możecie się zapoznać też z twórczością i działalnością dr hab. Igor Hałagida z gdańskiego IPN
haha
haha 15.03.2019, 08:05
"Nie czytałam, ale nie polecam, nie kupujcie!" Genialne... Przypominają mi się zabobony, albo Indianie bojący się parowozów.
Ja
Ja 14.03.2019, 20:55
Atak na Sahryn nie nastapił dlatego ze mieszkala przebywala tam ludnosc pochodzenia ukrainskiego i wyznania prawoslawnegoAtak na Sahryn nastapil dlatego ze ci powiedzmy obywatele wspolpracujac z hitlerowcami dopuszczali sie mordow Pomagali w wysiedleniachPlanowali nastepne akty wrogie wobec ludnosci polskiej,Po co tak krecic i zaklamywac teraz Lepiej uderzyc sie w piers Prawda jednak boli Jednak TYLKO PRAWDA JEST CIEKAWA
prawy
prawy 14.03.2019, 21:17
Dzieci malutkie tez mordowaly i za to je zabijano?
Jozek
Jozek 14.03.2019, 21:22
Na Woluniu i nie tyklo Dzieci malutkie pila siekiera Na sztachetyCzyz nie.
Wiem
Wiem 14.03.2019, 19:52
GOSC KTORY PODPISUJE SIE JAKO Ironiczny Irek przekreca fakty!Przywodca partyzantow wydal rozkaz OSZCZEDZAĆ LUDNOSC CYWILNĄ, NIE BYL PRZYWODCA MORDU NA UKRAINCACH ZE WZGLEDU NA NARODOWOSC, !Gosciu PRZESTANPLUC,
poiuy
poiuy 14.03.2019, 20:34
To po co sprawdzano kenkraty? Kto mial "U" temu kula. Narodowość. To przyczyna mordów.
Jozek
Jozek 14.03.2019, 21:17
Na Wolyniu i jie tylko Kto mial PL temu kosa lub siekiera
Prawy
Prawy 14.03.2019, 21:33
I to usprawiedliawia Akowców i Bechowców, by tez mordować dzieci? Tak postepuja katolicy?
Tomasz Pamfil
Tomasz Pamfil 13.03.2019, 19:39
Generalnie to tym Ukraińcom po wybuchu wojny nie bylo bardzo źle. Podobnie jak Zydom. Tak uwazam.
ziom
ziom 14.03.2019, 21:21
Wypowiedź żenująca. ,,Fachofcy z ipn.,,Gratuluję wiedzy.
Ironiczny Irek
Ironiczny Irek 14.03.2019, 15:57
Jeśli nie liczyć mordów dokonanych na nich, to spoko. Ani powojennych prześladowań za PRL.
iwer
iwer 12.03.2019, 14:10
W imieniu "polskiego" Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie kwiaty pod pomnikiem ukraińskim złożył prof. Tomasz Panfil. Nie zrobił tego pod pomnikiem s. Longiny! Komu służy Panfil? Rzekomy narodowiec! Skandal! IPN powinien się z tego wytłumaczyć.
Tomasz Panfil
Tomasz Panfil 13.03.2019, 14:11
Panfil służy Polsce. Od lat i nieustannie. I służba moja nie ogranicza się do pyszczenia na forach. Oprócz tego Panfil wykonuje polecenia służbowe - i tak było w tym wypadku.
mateuosz
mateuosz 14.03.2019, 06:16
Sluzbe to pelnili Wykleci. Za darmo. A pan z krzysztofiukiem odwalacie chalture. Jeden za dyszke a drugi za szosteczke na reke. Pitolicie glupoty albo o powstaniu warszawskim albo o wierzchowinach. Jeden niech wraca do archiwum a drugi do gadania o herbach. Wstyd.
kmieć
kmieć 13.03.2019, 18:00
Panie Panfil. Za ogromna pensje w ipn powiedzial Pan kilka dni temu ze Ukraincow w Wierzchowinach wymordowali zolnierze 27 dywizji AK. Teraz pan skladal kwiaty nie pod tym pomnikiem co trzeba. I zaslania sie pan obowiazkami sluzbowymi. I sam pan unosisz sie w internecie. Przyjdzie czas ze z tego wszystkiego bedzie sie pan tlumaczyl.
.
. 13.03.2019, 17:04
Niemcy po II wojnie światowej mówili, że oni tylko wykonywali rozkazy. Polecenia służbowe trzeba wykonywać, ale trzeba też mieć swój rozum i wiedzieć co przystoi a co nie.
lsw
lsw 12.03.2019, 21:22
Jaki dyrektor (Marcin Krzysztofik) tacy podwladni.
tur
tur 12.03.2019, 09:30
Po uroczystościach pod pomnikiem ukraińskim Ukraińcy złożyli wspólnie z Polakami kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem s. Trudzińskiej:
https://antymatrix.blog.polity…
Artykuł, który Pan napisał już przed uroczystościami, a po nich tylko wkleił Pan zdjęcia, zdezaktualizował się.
hugobos
hugobos 12.03.2019, 16:19
KT jak zwykle widzi to co chce widzieć. Manipulacja. Wijtowycz...
Staś
Staś 12.03.2019, 12:45
To jest właśnie mentalność plemienia ukraińskiego że jak chodzi o Sahryń to twierdzą że nie było narodu ukraińskiego tylko Polacy mordowali Polaków i tu uwaga "narodowości ukraińskiej " której jak sami twierdzą nie było . Typowa mentalność Kalego "jak Kali mordował to bardzo dobrze jak Kalego mordowali to nie dobrze " . Na świecie jest jeszcze tylko jeden naród który myśli podobnie i o dziwo nikt go na świecie nie lubi .
z Sahrynia
z Sahrynia 12.03.2019, 09:21
G Kuprianowicz Organizator uroczystosci w Sahryniu twierdzi po raz kolejny źe podstawa selekcji zamordowania przez partyzantow była narodowosc ukrainska i wyznanieDlaczego pan tak manipuluje i zajmuje jednoznacznie antypolskie stanowisko?Ci obywatele Rzeczpospolitej dazyli do zniszczenia Polski Oni Polski nienawidzili!Polakow mordowaliSahryn byl ich bazą,GDZIE WCZESNIEJ MORDOWANO skrytobojczo Polakow z Sahrynia i nie tylko!Pisze to bo nie moge spokojnie słuchac takich klamstw!Powtarzanych po raz kolelny Pisze to bo z opowiadan moich bliskich i kiedys bylych mieszkancow mam calkiem inny obraz wydarzen Odmienny od tego co pan powiem wprost PLECIE!
Ironiczny Irek
Ironiczny Irek 14.03.2019, 16:10
Sam przywódca mordu na Ukraińcach w Sahryniu nie ukrywał, że mordował ich za narodowość. Jego celem było, co sam przyznał "zabicie jak największej ilości Ukraińców". Więc kto tu przekręca fakty? Ty i tobie podobni, czy Kuprianowicz?

http://wyborcza.pl/duzyformat/…
polak
polak 12.03.2019, 09:14
banderowcom paszoł won i poplecznikom . gdzie reakcja władz polski ? znowu plują nam w twarz a mówią że deszcz . oby nigdy ukraińcy nie panoszyli u nas .
Ironiczny Irek
Ironiczny Irek 14.03.2019, 16:03
Dobrze, że podpisałeś się jako polak, bo po gramatyce i ortografii widać, że Polakiem nie jesteś.

Pozostałe