Roztańczona wizyta z głębi kraju

  • 13.03.2019, 06:09
  • Robert Horbaczewski
Roztańczona wizyta z głębi kraju
Takiego najazdu zamościan na Szczecin nie było w historii tego miasta. 17 września 1984 roku na podniesienie bandery masowca "Ziemia Zamojska" przyjechało ponad 850 osób. Każdy jechał czym mógł. Autokarami, nysami, samochodami osobowymi.

Jechali przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, dygnitarze partyjni. Delegacje zakładów pracy, pegeerów, zespoły artystyczne, koła gospodyń wiejskich. Cały przekrój społeczeństwa. Zamościan było tak dużo, że w Szczecinie i okolicy w hotelach zabrakło miejsc. 

 – Dwa tygodnie przed podniesieniem bandery do Szczecina wyruszyło kilkunastu kolarzy z klubu sportowego "Kaktus", który działał przy Zakładach Mięsnych w Zamościu. Żegnałem ich przed ratuszem. Wszystkim działaniom koordynowała rada patronacka statku. Jej długoletnim przewodniczącym był Stanisław Binięda, wicewojewoda zamojski – wspomina Janina Gąsiorowska, matka chrzestna statku.

Od rana 17 września 1984 roku delegacje z Zamościa zwiedzały statek. Około południa rozpoczęła się uroczystość podniesienia bandery. Uczestniczyła w nim delegacja około 100 osób. Zamość, oprócz matki chrzestnej, reprezentował m.in. wojewoda zamojski Marian Wysocki, prezydent miasta Eugeniusz CybulskiBronisław Witkowski i Stefan Kowalik (władze partyjne), Grażyna Welhan – przewodnicząca Ligi Kobiet i wielu innych.

 – Kapitan statku Stefan Raróg złożył meldunek Ryszardowi Kargelowi,dyrektorowi Polskiej Żeglugi Morskiej, że statek jest gotowy do pracy na morzu. Zagrano hymn państwowy, podczas podniesienia bandery wyły syreny okrętowe w całym porcie. Potem były przemówienia. Zaczęłam mówić, że wypuszczam swoje dziecko do pracy, że życzę mu, aby pracowało jak najlepiej i nie mogłam dalej mówić, bo z wzruszenia rozpłakałem się – wspomina ten dzień Janina Gąsiorowska.  

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe