Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 15:36
Reklama Baner A1 BUDBRAM

Zmiany przepisów. Rewolucja w "komunałkach"?

Zmiany dotyczą głównie tzw. nowych lokatorów, którzy starają się – lub mają taki zamiar – o mieszkania komunalne. Będą oni musieli udowodnić, iż nie stać ich na zakup własnego lokalu, a potem ich sytuacja majątkowa będzie stale kontrolowana przez poszczególne miasta i gminy. Wraca też szeroko znane z czasów PRL-u pojęcie nadmetrażu.
Zmiany przepisów. Rewolucja w "komunałkach"?
Własne mieszkanie to nadal dla wielu osób luksus. Ratunkiem mogą być mieszkania komunalne. Czy po zmianach ich lokatorom będzie się żyło lepiej, spokojniej? To raczej wątpliwe. Urzędnikom też przybędzie pracy.

Jeszcze w 2013 r. Najwyższa Izba Kontroli sporządziła raport, który był bardzo krytyczny wobec zasad funkcjonowania polskiego "systemu mieszkań komunalnych". Zauważono wiele nieprawidłowości w zarządzaniu takimi zasobami przez gminy. Stwierdzono także m.in., iż system jest – jak to określono – nieszczelny (bo np. z mieszkań komunalnych czasami korzystają ludzie bardzo zasobni). 

Wywołało to wrażenie. Bo potrzeby mieszkaniowe Polaków są ogromne. 

Deklaracje, oświadczenia

Gminy mają obowiązek zapewnienia schronienia mieszkańcom, w szczególności tym z najniższymi dochodami. Z tym jest jednak raczej krucho. Według danych GUS z 2017 r. na najem mieszkań z gminnych zasobów czekało aż 154 tys. polskich rodzin. Postanowiono, że to się powinno zmienić. To było podstawą do przeforsowania zmian, które niektórzy już nazywają "komunalną rewolucją". Zostały one wprowadzone na mocy ustawy z 22 marca 2018 r., jednak ostatecznie nowe przepisy będą obowiązywały od 21 kwietnia br. Co ważne, zmiany będą dotyczyć jedynie nowych umów najmu, czyli tzw. "starzy lokatorzy" mogą – jak na razie – spać spokojnie (dotyczy to także osób, które przejmą kiedyś lokal np. po osobie zmarłej, która podpisała umowę najmu przed "komunalną rewolucją"). 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lokaś 12.03.2019 07:17
POLSKA BEZDOMNA . I jak tu żyć ? Pod mostem wielu się nie zmieści ... Ziemianki albo schronisko dla bezdomnych .

JAN ŁOŚ 13.03.2019 21:50
SAM ZES JETZ BEZDOMNY JA TO MAM DOM W KARTONIE ALE MAM

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy Kronika Tygodnia
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner reklamowy b - dodatek
ReklamaBaner B1 firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XYZTreść komentarza: Nie może bo budżet uchwalony musi zgodnie z nim działać inaczej RIO zaopiniuje negatywnie. Lwowskiej też nie wstrzymaData dodania komentarza: 25.04.2024, 12:12Źródło komentarza: Zamość: Na Karolówce przebudowanych zostanie kilka drógAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Zabrać socjal pasożytom pokroju pana buraka i dać na pocztę. Pieniądze sto razy lepiej wydane.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:37Źródło komentarza: Strajk na poczcie. Uwaga, to oznacza utrudnienia dla klientów [KOMUNKAT ZWIĄZKOWCÓW]Autor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Likwidują coś w jednej z najszybciej wyludniającej się gminy w całym kraju? Niemożliwe.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:33Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Proste rozwiązanie zabrać socjal takim pasożytom jak pan burak i dać na pocztę. I tak z moich podatków to idzie więc wolę takie rozwiązanie.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:31Źródło komentarza: "Nie" dla likwidacji! Znowu stają w obronie poczty w DołhobyczowieAutor komentarza: klikTreść komentarza: Jenot to sobie może , zaorać las, tam gdzie jego miejsce!Data dodania komentarza: 25.04.2024, 11:30Źródło komentarza: Zamość: Nieoficjalne wyniki wyborów. Rafał Zwolak nowym prezydentemAutor komentarza: no nie "normalny" ?Treść komentarza: najwięcej ma do powiedzenia sbecki emerytData dodania komentarza: 25.04.2024, 11:19Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początek
Reklama
Reklama