Janina Gąsiorowska: Jestem mamą statku

  • 5.03.2019, 06:06
  • Robert Horbaczewski
Janina Gąsiorowska: Jestem mamą statku Janina Gąsiorowska i Rodriquez Zubieta wiceprezydent stoczni Astilleros Alianza podczas chrztu statku 2 lutego 1984 roku
35 lat temu, w argentyńskiej stoczni w Buenos Aires ochrzczono statek Ziemia Zamojska.

Początek 1984 roku to był trudny czas dla Janiny Gąsiorowskiej. Wojewódzka Rada Związków Zawodowych w Zamościu, której była sekretarzem, została zlikwidowana. Ona szukała nowej pracy. Niepewność, nerwy odbiły się na jej zdrowiu.

Pani Janina pojechała do sanatorium do Buska-Zdroju. Akurat wtedy redakcja "Tygodnika Zamojskiego" finalizowała plebiscyt na matkę chrzestną statku "Ziemia Zamojska". Janina Gąsiorowska była jedną z 17 kandydatek. Doceniono jej działalność społeczną, aktywność w przeróżnych organizacjach kobiecych i związkowych. To ona była inicjatorką medalu "Zamojskim Matkom", który w latach 1976-1980 był przyznawany przez wojewodę zamojskiego Bolesława Didyka, matkom, które urodziły kilkoro dzieci. Takich zasług było wiele.

Wyboru matki chrzestnej dla statku dokonywała kapituła złożona m.in. z ówczesnego redaktora naczelnego tygodnika Zdzisława Kazimierczuka, członków organizacji związkowych i kobiecych oraz Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego.

 

Ale nie mam się w co ubrać

 – Nie spodziewałam się wygranej. Tam, w Busku-Zdroju otrzymałam telefon, że wygrałam plebiscyt i mam pojechać do Argentyny na chrzest statku. Pierwsza myśl: "Boże, ja nie mam się w co ubrać". To był przecież czas, kiedy półki sklepowe były puste. A miałam przecież reprezentować za granicą nie tylko nasze województwo, ale i Polskę – wspomina Janina Gąsiorowska.

 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Zdjęcia (1)

Janina Gąsiorowska od lat jest ambasadorem marynistyki w Zamościu
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe