Wszystko, co trzeba wiedzieć o podziale majątku po rozwodzie

  • 01.03.2019, 08:15 (aktualizacja 01.03.2019, 08:59)
  • Artykuł partnera
Wszystko, co trzeba wiedzieć o podziale majątku po rozwodzie
Część majątku małżonków podlega podziałowi, gdy para postanawia się rozwieść. Ustalenia, na podstawie których środki zostaną odpowiednio rozdzielone, mogą zostać podjęte polubownie albo na drodze sądowej. Czy wsparcie prawnika jest konieczne, kiedy w grę wchodzi podział majątku? Na to oraz inne pytania związane z rozwodem i kłopotliwymi kwestiami, jakie ten ze sobą niesie, odpowiadamy w poniższym artykule.

Określenie majątku wspólnego podstawą podziału. Sąd jedynym wyjściem?

 

Ustalenie przedmiotów majątkowych, które podlegają podziałowi w przypadku rozwodu, leży po stronie sądu. Aby ten orzekł, co wchodzi w skład wspólności, konieczne jest wszczęcie postępowania o podział majątku. To jedyne słuszne rozwiązanie, jeżeli byli małżonkowie nie są w stanie porozumieć się między sobą i polubownie ustalić, które z nich powinno zatrzymać poszczególne udziały. Jak się okazuje, majątek wspólny nie jest, wbrew pozorom, wyłącznie sumą dóbr nabytych wspólnie przez małżonków. Zaliczamy do niego również środki pochodzące z majątków osobistych, zebrane podczas trwania związku małżeńskiego. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, gdy na stronach spoczywa obowiązek spłaty zaciągniętego kredytu lub innych pożyczek. Im więcej spornych kwestii, tym większe prawdopodobieństwo, że para nie zdecyduje się na sporządzenie umowy u notariusza. Wówczas ustalenie podziału oraz jego wycena odbędzie się na sali sądowej.

 

Dzielimy po równo? Zapomnij! Co wpływa na wysokość części majątku?

 

Zanim sąd zdecyduje, jaka część majątku wspólnego przysługuje byłym małżonkom, uwzględni udział obu stron w zgromadzonych środkach. Istotna okaże się również praca związana z dbaniem o gospodarstwo domowe oraz wkład, włożony w wychowanie dzieci. To oznacza, że nie w każdym przypadku wspólne dobra zostaną podzielone po równo. Zarządzenie takiego podziału majątku – po połowie – często okazuje się niesprawiedliwe dla jednej ze stron. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy jeden z małżonków latami trwonił majątek, np. z powodu alkoholizmu. Dlaczego po rozwodzie miałby otrzymać on tyle samo środków, co występujący z roszczeniem drugi małżonek? Oczywiście, ustalenie nierównych udziałów wymaga należytego uzasadnienia. Istnieją jednak szanse, że zostaną one uwzględnione przez sąd.

 

Nie zawsze tak się dzieje. Hipotetycznie, mąż wnosi o przyznanie mu większej części majątku niż żonie, gdyż tylko on łożył na utrzymanie rodziny. Kobieta, wykazując przed sądem, że w tym czasie sprawowała opiekę nad dziećmi, ma takie same szanse na przyznanie jej należnych środków. Powyższe przykłady dowodzą, że każda sprawa rozwodowa wymaga skrupulatnego rozpatrzenia. Dlatego tak ważne jest, aby walcząc o sprawiedliwy podział majątku, zatrudnić doświadczonego adwokata. Będzie on potrafił wykazać przed sądem, że żądania jego klienta są zasadne i wyręczy go w wielu formalnościach. Prawnik zgromadzi potrzebne dowody oraz przyczyni się do tego, że sprawa o podział majątku po rozwodzie zakończy się korzystnie dla reprezentowanej przez niego strony. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, zachęcamy Cię do odwiedzenia serwisu Rozwód z Nią, gdzie adwokaci z wieloletnim stażem doradzają w sprawach, związanych z prawnym kończeniem związku małżeńskiego.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe