Akcja NOSG. Zatrzymania w Tomaszowie Lubelskim, Tarnawatce i Zamościu

  • 1.03.2019, 06:17 (aktualizacja 02.03.2019 09:10)
  • ak
Akcja NOSG. Zatrzymania w Tomaszowie Lubelskim, Tarnawatce i Zamościu Fot. NOSG
Kolejne osoby organizujące nielegalne przekraczanie granicy Polski zostały zatrzymane. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili swoją poniedziałkową (25 lutego) akcję w Tomaszowie Lubelskim, Tarnawatce i Zamościu.

Nakazy zatrzymania trzech Polaków i Ukraińca wydała Prokuratura Regionalna w Lublinie. Zarzuty kierowania grupą specjalizującą się w organizacji nielegalnej migracji postawiono trzem osobom. Za pomoc im i niedopełnienie obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej odpowie też pracownik zamojskiego oddziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

Śledczy ustalili, że przestępczy proceder trwał od 2015 do 2018 roku.

– Polegał m.in. na składaniu w znacznych ilościach w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, Delegatura w Zamościu wniosków o wpisanie zaproszenia w celu odwiedzin dla cudzoziemca do ewidencji zaproszeń Wojewody Lubelskiego. Działalność grupy przestępczej opierała się przede wszystkim na uprzednio wyselekcjonowanych do tego celu osób, które pełniły w rozpracowywanym procederze przestępczym rolę tzw. „słupa”, które na zlecenie kierownictwa grupy, wnioskowały o wpisanie do rejestru zaproszeń dla cudzoziemców. W fazie finalnej umożliwiało to obcokrajowcom ubieganie się w polskich placówkach konsularnych o wydanie wiz, które uprawniały ich do wjazdu i pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i innych państw członkowskich Unii Europejskiej – wyjaśnia Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy NOSG.

Podczas przeprowadzonej w poniedziałek akcji funkcjonariusze straży granicznej przeszukali mieszkania zatrzymanych, zabezpieczyli też dokumentację  służbową, dotyczącą wnioskowania i wydania zaproszeń dla 263 obywateli Ukrainy.

Jak działała grupa? Cudzoziemcy zaraz po uzyskaniu polskiej wizy, w oparciu o zakupione w Polsce zaproszenia, udawali się do innych państw Unii Europejskiej,m.in. Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Francji. 

– Uzyskano materiał dowodowy wskazujący, że osoby odpowiedzialne za prowadzenie przedmiotowego przestępczego procederu umożliwiły przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom nie mniej niż 263 obywatelom Ukrainy, uzyskując z tego tytułu korzyść majątkową  w wysokości nie mniejszej niż 131.500 EURO – dodaje Sienicki.

Podjęte w tym tygodniu czynności to kolejny etap realizacji prowadzonej przez Placówkę Straży Granicznej w Hrebennem, dotyczącej "udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się organizowania przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom  oraz ułatwiania lub umożliwiania pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, obywatelom państw trzecich w zamian za osiągane z tego tytułu korzyści majątkowe".

Dotychczas zarzuty popełniania tych przestępstw przedstawiono 13 osobom, obywatelom Polski, Ukrainy i Niemiec. Piątka z nich odpowie za kierowanie grupą.  

W środę (27 lutego) Sąd Rejonowy Lublin - Zachód w Lublinie na wniosek prokuratora nadzorującego postępowanie zastosował w stosunku do wszystkich zatrzymanych osób najsurowszy środek zapobiegawczy – tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

ak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe