Po zawód do szkoły leśnej

  • 27.02.2019, 21:58 (aktualizacja 11.06.2019, 13:01)
  • Artykuł partnera
Po zawód do szkoły leśnej
21 marca Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju organizuje "Dzień Otwartych Drzwi". To będzie doskonała okazja do zapoznania się z ofertą szkoły i porozmawiania z uczniami. Młodzież kształci się tam m.in. w zawodach technik leśnik, operator maszyn leśnych. W tym roku szkoła świętuje 55-lecie swego istnienia.

Położenie Biłgoraja na skraju Puszczy Solskiej i Roztocza oraz duże zainteresowanie społeczne gospodarką leśną i przemysłem drzewnym w regionie, pozwoliły na utworzenie w mieście technikum leśnego. Przez dziesięciolecia technikum leśne budowało swoją tradycję i markę szkoły, która bardzo dobrze przygotowuje do pracy w zawodzie. W skład Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju wchodzą 2 szkoły: Technikum Leśne im. Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz Branżowa Szkoła I stopnia kształcąca w zawodzie operator maszyn leśnych. Organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny jest Minister Środowiska. Technikum zajmuje wysoką pozycję na runku edukacyjnym województwa i kraju.

 

– Kadra pedagogiczna szkoły jest doskonale przygotowana do pracy z młodzieżą. Zajęcia odbywają się w dobrze wyposażonych pracowniach. Pomoce dydaktyczne pozwalają na wykorzystywanie w kształceniu technik IT.

Kształcenie praktyczne realizujemy w Nadleśnictwie Biłgoraj. Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, jako główny pracodawca dla absolwentów szkoły, wspiera finansowo organizację zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Zapewniamy uczniom przygotowanie do zdobycia uprawnień operatora żurawi hydraulicznych, operatora pilarek spalinowych oraz prawa jazdy kat. T. W zakresie kształcenia praktycznego współpracujemy również z firmą Husquarna oraz Autoryzowanym dealerem Husquarny – Nizio-Tech.  

 

Szkoła prowadzi także współpracę z partnerami zagranicznymi. Dzięki temu uczniowie wyjeżdżają na praktyki do Niemiec i Szwecji realizowane w ramach programu POWER VET. Od roku 2018 zainicjowana została współpraca ze szkołą leśną w Norwegii - mówi dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.

 

  • Patronaty Lasów Państwowych, Polskiego Towarzystwa Leśnego, firmy Husquarna oraz współpraca zagraniczna pozwalają na atrakcyjną realizację podstawy programowej oraz bardzo dobre przygotowanie absolwentów do wypełniania obowiązków zawodowych, co podnosi ich konkurencyjność na krajowym, ale również międzynarodowym rynku pracy – komentuje kierownik kształcenia praktycznego.

 

Nauczyciele Zespołu Szkół Leśnych wiedzą co pomaga ich uczniom zachować energię i motywacje do nauki. Dlatego też wypełnianie obowiązków dydaktycznych łączą ze stwarzaniem w szkole możliwie najlepszych warunków do rozwoju zainteresowań.

 

  • W szkole funkcjonują liczne koła zainteresowań. Do unikalnych, związanych z tradycją szkoły należą: koło sygnalistów myśliwskich, koło preparatorskie, łowieckie, fotograficzne, tradycji leśnych, koło miłośników starych pilarek, koło ornitologiczne. Bardzo dużym zainteresowaniem i sukcesami cieszą się zajęcia sportowe: piłka siatkowa chłopców i dziewcząt, halowa piłka nożna, narciarstwo, kajakarstwo. Nauczyciele przedmiotów prowadzą zajęcia dodatkowe eliminujące braki lub rozwijające zainteresowania, przygotowujące do olimpiad i konkursów – mówi zastępca dyrektora szkoły.

 

Uczniowie zamieszkujący z dala od szkoły mają zapewnione miejsce w internacie. Obowiązującym strojem szkolnym jest mundur leśnika.

W roku 2019/2020 w ZSL w Biłgoraju będą funkcjonowały klasy technikum 4-letniego (po gimnazjum) oraz 5-letniego (po szkole podstawowej) – zawód technik leśnik. Dyrekcja szkoły i nauczyciele zachęcają również do pobierania nauki w 3-letniej szkole branżowej I stopnia kształcącej w zawodzie operator maszyn leśnych.

Zainteresowani szkołą w Biłgoraju będą mieli okazję poznać ją bliżej podczas "Dni Otwartych Drzwi". Warto się wybrać, porozmawiać z uczniami, nauczycielami. Dni otwartych planowane są na: 21 marca, 12 i 13 kwietnia oraz 25 maja 2019r.

W naszej szkole możesz zdobyć dobry zawód, a czas nauki pozostanie w pamięci jako wielka przygoda, w której w bardzo przyjaznej atmosferze mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie. Zapraszamy! – mówią uczniowie klasy trzeciej technikum leśnego.

 

www.zslbilgoraj.pl

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe