Wołyniacy piszą do Watykanu: Szeptycki świętym nie był

  • 27.02.2019, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
Wołyniacy piszą do Watykanu: Szeptycki świętym nie był
Watykan wydał decyzję o uznaniu "heroiczności cnót" Andrzeja Szeptyckiego, kolejnym krokiem może być wyniesienie greckokatolickiego arcybiskupa lwowskiego na ołtarze. Rodziny ofiar nacjonalistów ukraińskich i działacze środowisk kresowych nie godzą się na jego beatyfikację. Dla nich abp Szeptycki to hitlerowski kolaborant i sprzymierzeniec banderowców.

Stolica Apostolska podjęła kolejne kroki w celu ogłoszenia abpa Andrzeja Szeptyckiego błogosławionym Kościoła katolickiego. "Przeciwko tym działaniom, jako wierni Kościoła rzymskokatolickiego oraz jako przedstawiciele środowisk i organizacji skupiających krewnych ofiar Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii i SS Galizien, jesteśmy zmuszeni stanowczo zaprotestować" – czytamy w petycji, pod którą podpisało się już ponad tysiąc osób.

Jej autorzy uważają, że abp Andrzej Szeptycki, pomimo swoich zasług dla życia religijnego, nie godzien być wyniesionym do chwały ołtarzy. Przypominają, że w 1918 r. opowiedział się on przeciwko odradzającej się Polsce, a następnie szkodził sprawom polskim. Równocześnie był spolegliwy wobec budzącego się nacjonalizmu ukraińskiego, wzorowanego na niemieckim nazizmie. Przy jego milczącej akceptacji wielu duchownych z archidiecezji lwowskiej zaangażowało się w działania antypolskie i antysemickie.

Dobry Hitler, dobry i Stalin

Podczas II wojny światowej, gdy wojska niemieckie wkroczyły do Lwowa, abp Szeptycki wydał odezwę do narodu ukraińskiego, w której wezwał do wsparcia Adolfa Hitlera i Trzeciej Rzeszy. Nakazał też modlitwy w cerkwiach greckokatolickich za pomyślność Wehrmachtu.

W 1943 r. abp Szeptycki poparł tworzenie Dywizji SS Galizien, wyraził zgodę na odprawienia nabożeństw za jej pomyślność oraz oddelegował kapelanów do tej zbrodniczej formacji. "Nie reagował też, gdy inni jego księża angażowali się czynnie w bandyckie napady na polskie wioski oraz w inne ludobójcze działania UPA" – czytamy w liście protestacyjnym.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kresowiak
kresowiak 02.03.2019, 14:05
Wasza arogancja, poziom wiedzy powala. On jest Świetym czy chcecie czy nie.

Pozostałe