Pow. zamojski: 4 radnym wygaszono mandat. Wybory zostaną powtórzone

  • 19.02.2019, 00:57 (aktualizacja 19.02.2019, 13:23)
  • roh
Pow. zamojski: 4 radnym wygaszono mandat. Wybory zostaną powtórzone
Sąd Okręgowy w Zamościu wygasił mandaty czterech radnych powiatu zamojskiego. To skutek nieprawidłowości do jakich doszło w komisji w Komarowie-Osadzie. Komisja wydała 233 nieostemplowane karty do głosowania, które z mocy prawa są nieważne. Sąd uznał, że to mogło wypaczyć wynik wyborów. Wygaszono mandaty: Krzysztofa Kaczoruka (Komitetu Wyborczego PSL), Janusza Brzozowskiego z Jarosławca (KW Prawo i Sprawiedliwość), Jerzego Piotra Maruchy ze Śniatycz (KW Prawo i Sprawiedliwość) oraz Zenona Leszka Kupca ze Stabrowa (KW Zamojskie Stowarzyszenie Samorządowe)

 

Do nieprawidłowości w przeprowadzeniu październikowych wyborów samorządowych doszło w okręgu wyborczym nr 6, w komisji obwodowej nr 3, której siedziba znajduje się w Szkole Podstawowej w Komarowie-Osadzie. Jak się okazało, członkowie komisji nie opieczętowali kart do głosowania i takie karty wydawali wyborcom. Kiedy w południe o niedopatrzeniu dowiedział się komisarz wyborczy w Zamościu, nakazał komisji ostemplowanie niewydanych jeszcze kart do głosowania i kontynuowanie głosowania. Jak się potem okazało, wyborcom wydano 233 karty pozbawione pieczęci obwodowej komisji wyborczej. To stanowiło prawie połowę kart wydanych wyborcom. Zgodnie z przepisami Kodeksu Wyborczego takie karty są nieważne z mocy prawa.

 

Sąd przychylił się do protestów

Kiedy sprawa wyszła na jaw pełnomocnicy komitetów złożyli do Sądu Okręgowego w Zamościu protesty. Skarżący dowodzili, że nieprawidłowości wypaczyły wynik wyborów. Domagali się unieważnienia wyborów w tym okręgu i przeprowadzania ich na nowo.

Więcej w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia i e-wydaniu. 

roh

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkanie
Mieszkanie 27.02.2019, 18:36
Nie zmieni się za wiele zostanie rady ten co był lub nowy obaj panowie z PSL-u
Proponuje przeczytać cały artykuł
Czytelnik
Czytelnik 20.02.2019, 10:23
Jak ludzie zaglosuja madrze. To koalicja moze przestac istniec w starostwie zamojskim. 2 radnych z PIS I jeden wiadomo od kogo i pozamiatane
Hi hi
Hi hi 19.02.2019, 23:36
Pora na zmiany.
Miącki
Miącki 19.02.2019, 21:19
Hurraaaaa

Pozostałe