Ludzie stąd: Furtian z klasztoru kapucynów

  • 19.02.2019, 00:03 (aktualizacja 19.02.2019, 00:09)
  • Robert Horbaczewski
Ludzie stąd: Furtian z klasztoru kapucynów Kiedy 1 listopada 1983 r., obchodził jubileusz 50 lecia życia zakonnego, rodzina i znajomi z Tyszowiec wynajęli autokar i pojechali do niego do Warszawy.
Z jednego ze zdjęć spogląda przystojny mężczyzna w modnych wówczas spodniach pumpach, kraciastych podkolanówkach i szykownych lakierkach. Stoi w otoczeniu eleganckich kobiet. Kilka lat później Józef Żukowski z Tyszowiec wstąpi do zakonu warszawskich kapucynów. Przybierze imię Zenon Maryja.

Józef był synem Grzegorza Żukowskiego i Anastazji z domu Pastuszak. Urodził się 18 września 1906 r. w Tyszowcach. Miał siedmioro rodzeństwa – braci: Jana, Andrzeja, Antoniego, Bronisława i Michała oraz siostry: Marię (po mężu Stelmaszczuk) i Anielę (po mężu Jakubiak). Ojciec nie szczędził grosza na edukację Józefa. Ten odwzajemniał się pilną nauką. W 1922 r. z bardzo dobrym wynikiem ukończył szkołę podstawową w Tyszowcach. Dwa lata później rozpoczął edukację w Państwowej Szkole Mierniczej w Kowlu. Dyplom mierniczego otrzymał 6 czerwca 1928 r. Potem wstąpił do Państwowej Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Ukończył ją w 1929 r. w stopniu podchorążego.

We wrześniu 1929 r. Józef rozpoczął pracę w biurze mierniczym w Warszawie. Wytyczał drogi, działki, miejsca pod budowę mostów i zapór wodnych. Przez wiele miesięcy pracował przy budowie uzdrowiska Busko Zdrój.

Mierniczym był aż do 1933 roku, kiedy postanowił służyć Bogu. Miał wtedy 27 lat. Przed wstąpieniem do zakonu rozdał cały swój majątek.

 

Przy klasztornej furcie

W marcu 1933 r. Józef zakołatał do furty klasztoru ojców kapucynów przy ulicy Miodowej w Warszawie. Zgodnie z panującymi za murami zasadami przyjął klasztorne imię brat Zenon. Cztery lata później, 1 listopada 1937 r., w uroczystość Wszystkich Świętych złożył zakonne śluby wieczyste.


To fragment artykułu, który ukazał się w najnowszym numerze Kroniki Tygodnia. Zachęcamy do zakupu e-wydania. 

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe