Jak się nie dać oszukać? Policjanci edukowali seniorów

  • 14.02.2019, 13:00
  • ak
Jak się nie dać oszukać? Policjanci edukowali seniorów Fot. KPP Biłgoraj
Świadomość jest coraz większa. Coraz częściej zdarza się, że osoby, które oszuści wybierają na swoje ofiary nie dają się im nabrać. Nadal jednak niestety zdarza się, że metody "na wnuczka" czy "na policjanta" działają. Biłgorajscy policjanci organizują więc spotkania z seniorami, by ostrzegać ich przed takimi sytuacjami. Zazwyczaj bowiem ofiarami oszustów padają ludzie starsi.

Jedno z takich spotkań odbyło się w środę (13 lutego) w Domu Kombatanta w Biłgoraju. Do seniorów wybrali się funkcjonariusze zespołu ds. profilaktyki społecznej asp. szt. Adam Granda i sierż.szt. Waldemar Buczek.

– Policjanci omówili metody, jakie stosują oszuści w celu wyłudzenia pieniędzy oraz wyjaśnili, jak się zachować w przypadku, kiedy podejrzewamy, że mamy do czynienia z naciągaczem. Ostrzegali przed ofertami zakupu za bezcen czy cudownymi wręcz okazjami pożyczek lub zakupów. Uczestnicy spotkania obejrzeli specjalnie na tą okazję przygotowaną prezentację oraz krótki film prezentujący najczęściej stosowane przez oszustów metody działania – relacjonuje Joanna Klimek, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju.

Przypomnijmy, że przed kilkoma dniami czujnością wykazała się pewna mieszkanka Biłgoraja, która nie uwierzyła rozmówcy podającemu się za policjanta i w ten sposób uratowała swoje oszczędności. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Jak się zachować, by nie paść ofiarą oszusta?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
  • Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków czy urzędów pocztowych.
  • Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich, pracowników banku, urzędów lub policjantów.
  • Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji.
  • Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie danych takich jak nasze loginy czy hasła do kont lub pieniędzy.
ak

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Adrian Bayford
Adrian Bayford 14.02.2019, 17:19
cześć

Czy potrzebujesz pomocy finansowej? Oferujemy wszelką pomoc finansową o korzystnej stopie procentowej w wysokości 2%, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem ([email protected])

Pozostałe