Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. W Zamościu przeniesiono i odwołano wydarzenia kulturalne

  • 12.02.2019, 14:52 (aktualizacja 12.02.2019, 15:23)
  • bw
Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego. W Zamościu przeniesiono i odwołano wydarzenia kulturalne arch. Polskiej Agencji Prasowej
Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił dziś (12 lutego), że w dniach 15 i 16 lutego na terenie całego kraju obowiązywać będzie żałoba narodowa w związku ze śmiercią premiera Jana Olszewskiego. Ogłoszenie żałoby będzie miało wpływ na wydarzenia kulturalne, także w Zamościu.

Dziś po godzinie 13-tej prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wniósł do kontrasygnaty premiera Mateusza Morawieckiego rozporządzenie wprowadzające żałobę narodową na terenie całego kraju. Będzie ona trwała w piątek, 15 lutego od północy do soboty, 16 lutego, do godziny 19:00. 

W związku z tym ulegnie zmianie kalendarz imprez także w Zamościu. "Roztańczone Walentynki" i konkurs "Skuś mnie tym co przyniosłeś"  odwołał Zamojski Dom Kultury. Po zwrot pieniędzy za bilety należy się udać do kasy ZDK.

Przeniesiono także termin koncertu Orkiestry Symfonicznej koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pt. „Miłość niejedno ma imię”. Miał odbyć się w piątek, 15 lutego, jednak jak dowiedzieliśmy się z biura Orkiestry z powodu żałoby koncert przełożono  sobotę (16 lutego) o godz. 19.00. 

//

Prezydent RP ogłasza żałobę zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie RP w drodze rozporządzenia. Podczas żałoby narodowej flagi przy budynkach publicznych opuszczone są do połowy masztu, a te wystawione wewnątrz mają zawieszony kir, odwoływane są imprezy masowe, koncerty i wydarzenia kulturalne. 

Jan Olszewski był premierem RP w latach 1991-1992. Był legendarnym działaczem Solidarności, pełnomocnikiem rodziny ks. Jerzego Popiełuszki i obrońcą opozycjonistów. Został odznaczony Orderem Orła Białego. Zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. 

O procesie, w którym bronił zamojskich opozycjonistów i jego związkach z Zamojszczyzną napiszemy w najbliższym numerze ''Kroniki Tygodnia''. 

bw
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe