Cebularz zamojski z piekarni Grela

  • 12.02.2019, 12:42
  • bw
Cebularz zamojski z piekarni Grela
Wśród wszystkich wypieków i przekąsek z lokalnej kuchni mocno kojarzony z naszym regionem jest cebularz zamojski. Ten pyszny placek wypiekany w tradycyjnej recepturze jest także w piekarniach i sklepach firmowych Greli.

Cebularz zamojski z piekarni Grela to formowany ręcznie placek produkowany z mąki pszennej lub z dodatkiem mąki razowej, posypany poszatkowaną cebulą wymieszaną w odpowiednich proporcjach z makiem i olejem roślinnym. Jego receptura ogranicza się do podstawowych składników. Firma nie stosuje żadnych zbędnych dodatków, używając jedynie mąki, wody, margaryny, drożdży i soli. Zachowanie odpowiednich proporcji jest kluczowe, ponieważ produkt finalny musi być kruchy i chrupiący. Cebularz zamojski z Piekarni Grela jest niezwykle cienki, czym różni się od tradycyjnego cebularza lubelskiego wpisanego do unijnego Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych, ale lokalni klienci właśnie w takim produkcie zasmakowali.                     

Cebularz zamojski dostępny jest w ofercie Piekarni Grela od początku prowadzenia działalności, tj. od trzech pokoleń i jest nierozłącznie związany z historią firmy, sięgającą wybudowania przez Mariana Grelę młyna w Mełgwi, a następnie piekarni w 1950 r. 

Cebularz dostępny jest we wszystkich sklepach firmowych Piekarni Grela: w Zamościu (Nowy Rynek 22, Staszica 19, al. Jana Pawła II 19, Kilińskiego 13, Gminna – miejsce postoju busów), Szczebrzeszynie – ul. Targowa 8 i Hrubieszowie – ul. Mickiewicza 1A/6. Jest tam wypiekany na miejscu i podawany na ciepło. Cebularz można zakupić także w sklepach sieci, z którymi piekarnia współpracuje na terenie powiatów zamojskiego, hrubieszowskiego, biłgorajskiego, tomaszowskiego, w większości z nich również znajdują się udostępnione przez piekarnię piece umożliwiające wypiek na miejscu.       

 – Dla każdego producenta największą nagrodą jest zadowolenie i wierna rzesza klientów, a ci są bardzo wymagający. Z wielką radością przyjmujemy pochwały od naszych sympatyków, ale równie wdzięczni jesteśmy za słowa krytyki, które pozwalają nam się wciąż doskonalić i pracować nad polepszaniem naszej oferty – podkreśla Sebastian Grela, współwłaściciel piekarni.   

bw

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ya
ya 05.03.2019, 01:46
no własnie dlaczego pieczywo ciagnie się jak guma, nie mozna ugryźć tylko trzeba rwać zębami
ola
ola 04.03.2019, 20:25
Podzielam opinię ELm bardzo trafna uwaga przestałem kupować z tej piekarni cebularze
Elm
Elm 04.03.2019, 14:12
Cebularze ze zdjęć nie nadają się do jedzenia, czy kupisz z rana czy o każdej innej porze mają formę gumy i aż zęby bolą od jedzenia. Polecam natomiast z delikatesów przy piekarni Jutrzenka (ok.2 km) , przed Zamościem jak jedziesz z Tomaszowa. Najlepsze w województwie.
Zawisza Ciemny
Zawisza Ciemny 02.03.2019, 05:52
Nie jestem piekarzem ale żeby cebularz nie był zbyt ,,plaskaty'' posypujemy go ciepłą posypką
 zamościanin
zamościanin 13.02.2019, 08:13
tak jak na zdjęciu coraz bardziej nie foremne i jakby mniejsze
Medyk
Medyk 13.02.2019, 07:12
Cebularze ogólnie są super. Mam wrażenie, że ten artykuł nie został napisany bezinteresownie - a jako reklama. Wypiekiem placków zajmuje się wiele piekarni w naszym regionie, które za taką reklamę muszą zapłacić legalnie.

Pozostałe