Gmina Rachanie

  • 12.02.2019, 12:25
  • bw
Gmina Rachanie Zatoka autobusowa przy SP w Rachaniach
Gmina Rachanie to gmina wiejska powiatu tomaszowskiego. Zamieszkuje ją ponad 5 tysięcy osób, większą część terenów gminy stanowią użytki rolne (71%) i użytki leśne (21%). Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Przecinka chroniący starodrzew bukowy z licznymi sędziwymi o okazałych rozmiarach drzewami.

W 2018 roku w gminie Rachanie zrealizowano część zaplanowanych inwestycji dotyczących głównie drogownictwa, m.in.: zabezpieczenie wąwozu w miejscowości Grodysławice, którą wykonano z udziałem środków Województwa Lubelskiego, przebudowę dróg gminnych w miejscowościach Józefówka, Pawłówka, Rachanie i Zwiartówek. Wydatki na infrastrukturę wyniosły ponad 1 mln zł. Gmina dofinansowała także inwestycje na drogach powiatowych i wojewódzkich w kwocie ponad 834 tys. zł. Wydatki na kulturę i sport to kwota ponad 164 tysiące zł. Te środki przeznaczono głównie na stworzenie Stref Aktywności (ławeczki, skwery, siłownie zewnętrzne) w kilku miejscowościach gminy. Udało się również przygotować kilka projektów m.in. na rewitalizacje miejscowości Rachanie oraz przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej w miejscowości Wożuczyn-Cukrownia, która jest bardzo awaryjna i to ten obszar właśnie wymaga nakładów, aby zmniejszyć koszty eksploatacji.

  – Mamy w planie wiele ważnych inwestycji, takich jak przebudowa sieci kanalizacyjnej, rewitalizację rynku w Rachaniach oraz poprawę warunków nauki dzieci i młodzieży w szkołach poprzez termomodernizacje budynków dwóch szkół w Michalowie oraz Rachaniach. Chcielibyśmy również realizować zadania z udziałem środków krajowych, takich jak Otwarte Strefy Aktywności w pozostałych miejscowościach gminy oraz zadania związane z aktywnością seniorów naszej gminy, na co został złożony wniosek o wartości ponad 800 tys. zł do realizacji na dwa kolejne lata – podkreśla Roman Miedziak, wójt gminy Rachanie. 

Obecnie głównymi celami gminy Rachanie są: poprawa infrastruktury drogowej, która ma wielkie znaczenie dla potencjalnych inwestorów oraz termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Szansą rozwoju mogą być zakłady rolnicze oraz przetwórstwa branży rolniczej ze względu na dużą różnorodność upraw m.in. owoce miękkie.

Władze gminy Rachanie w najbliższych latach zakładają zrównoważony rozwój, który nie będzie w przesadnym stopniu obciążał jej budżetu. 

bw

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe