Profesor Bonawentura Maciej Pawlicki odebrał tytuł Honorowego Obywatela Zamościa

  • 11.02.2019, 09:00
  • ak
Profesor Bonawentura Maciej Pawlicki odebrał tytuł Honorowego Obywatela Zamościa Fot. UM Zamość
Tytuł przyznała wybitnemu architektowi Rada Miasta Zamość, a przedstawiciele samorządu wybrali się do Krakowa, by uroczyście wręczyć profesorowi dr inż. arch. Bonawenturze Maciejowi Pawlickiemu zaświadczenie o tym, że jest Honorowym Obywatelem Zamościa.

O decyzji zamojskich radnych i uzasadnieniu wyróżnienia dla wybitnego architekta, który dużą część swojego zawodowego życia poświęcił Zamościowi, pisaliśmy już na naszym portalu TUTAJ

Przypomnijmy, że z wnioskiem o przyznanie tytułu profesorowi Pawlickiemu wystąpił Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. W uzasadnieniu napisano, że honorowe obywatelstwo należy się wybitnemu architektowi "jako wyraz wdzięczności za rozsławianie miasta oraz za działalność artystyczną, architektoniczną i konserwatorską zabytków Miasta Zamość".

Profesor Pawlicki jest krakowianinem. Tu się urodził i studiował, nadal tutaj mieszka i właśnie tam pojechała w piątek (8 lutego) reprezentacja Zamościa. Znaleźli się w niej m.in.:  Maria Gmyz, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków, wiceprezydent Zamościa Piotr Zając i przewodniczący Rady Miasta Piotr Błażewicz. W uroczystości wzięli udział również małżonka i przyjaciele profesora.

– Zawsze upatrywałem Zamość nie tyle jako spadek po profesorze Zinie, a jako swoją powinność… Ilu ja znałem wspaniałych ludzi zasłużonych dla Warszawy, Krakowa, jakich miałem cudownych profesorów, którzy odbudowywali kulturę polską… w życiu nie miałem takiego wyobrażenia, że coś takiego wydarzy się mnie – mówił profesor Pawlicki, przyjmując tytuł Honorowego Obywatela Zamościa.

ak

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ciekawski
ciekawski 11.02.2019, 10:07
smutna uroczystość a szczególnie smutne to z lewej strony ostatniego zdjęcia, ktoś co robił te zdjęcia na pierwszy plan nie dawał odznaczanego, brak profesji czy celowo, gratulacje dla Pana Pawlickiego

Pozostałe