Co ze spalarnią w Szopinku? "Organ nie może być stronniczy"

  • 05.02.2019, 07:00
  • Bogdan Nowak
Co ze spalarnią w Szopinku? "Organ nie może być stronniczy"
Spór kompetencyjny w sprawie budowy spalarni Veolii Wschód w Zamościu. Chodzi o to, kto ma wydać decyzję środowiskową dla tej inwestycji.

"23 stycznia miasto Zamość złożyło do NSA wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego (...) w sprawie wyznaczenia organu właściwego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizację przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie ciepłowni w Zamościu w oparciu o gospodarkę obiegu zamkniętego" – czytamy na stronie zamojskiego UM.

To kolejna odsłona sprawy, która ciągnie się już od kilku miesięcy. I wywołuje olbrzymie kontrowersje!

O tej sprawie pisaliśmy w ub. roku wielokrotnie. Mieszkańcy Szopinka (gm. Zamość) sprzeciwiają się budowie spalarni śmieci przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu. Swoje niezadowolenie wyrazili na zebraniu, które 27 sierpnia odbyło się w tej miejscowości (przybyło na nie ponad dwieście osób). Mocno wsparła ich w tym także m.in. Rada Gminy Zamość. 

Protesty i spór kompetencyjny

"Tereny znajdujące się wokół planowanej inwestycji są coraz bardziej zurbanizowane, zamieszkałe przez rodziny z dziećmi, z dużą ilością terenów zielonych i rolniczym wykorzystaniem" – czytamy m.in. we wspólnym stanowisku radnych RG Zamość w tej sprawie. "Sama lokalizacja tej inwestycji budzi bardzo duże kontrowersje i obawy mieszkańców nie tylko miasta Zamościa, uznawanego jako Perłę Renesansu, ale również mieszkańców pobliskich miejscowości gminy Zamość jak: Szopinek, Kalinowice, Jatutów czy Wólka Panieńska". 

A w innym miejscu radni napisali: "Mieszkańcy obawiają się zwiększonej emisji niebezpiecznych spalin oraz szkodliwych toksyn do atmosfery, a co za tym idzie skażenia środowiska naturalnego" – czytamy w ich stanowisku. "Skutkiem takiej działalności może być m.in. podwyższone ryzyko chorób nowotworowych wśród okolicznych mieszkańców, nadmierny hałas związany z dostarczeniem do spalarni odpadów przekraczający normy dla terenów zamieszkałych czy spadek wartości nieruchomości". 

Cały artykuł w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Bogdan Nowak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Prawie prawie i sprawiedliwe
Prawie prawie i sprawiedliwe 05.02.2019, 14:50
Mocno wsparła ich w tym także m.in. Rada Gminy Zamość. Jezeli piszemy prawde to piszmy prawde do końca. Gdzie w art. slowo RM Zamość, ktora dwukrotnie swoje niezadowolenie wyrazila w sraiwiski
Dorota Jasielska
Dorota Jasielska 05.02.2019, 14:35
W szopinku jest dużo sowek małych sarny bazanty i wiele innych dzikich zwierząt i ptaków chcecie to wszystko zniszczyć. Ja protestuje przeciwko budowie spalarni

Pozostałe