Rok 2018 to przede wszystkim inwestycje drogowe. Wykonano 3760 mb. gminnych dróg asfaltowych. Gmina partycypowała w kosztach generalnego remontu drogi powiatowej Krzak – Stary Zamość (długość odcinka drogi w obszarze gminy Nielisz to 2660 mb.).
Oprócz infrastruktury drogowej gmina Nielisz podjęła się remontów budynków użyteczności publicznej, w tym: świetlicy wiejskiej w Ruskich Piaskach, remiz strażackich w Wólce Złojeckiej, Złojcu, Gruszce Dużej i Krzaku i budynku po starym skupie mleka w Gruszce Dużej. Ważnym wydarzeniem ubiegłego roku w gminie Nielisz było rozpoczęcie remontu drogi wojewódzkiej nr 837 Nielisz – Sitaniec. Inwestycja ta jest realizowana dzięki wieloletnim zabiegom o tę drogę wójta gminy Nielisz Adama Wala oraz Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Szacuje się, iż suma, jaka zostanie z tego tytułu zainwestowana na obszarze gminy Nielisz, to ok. 80 mln złotych. To absolutnie rekordowa kwota w historii gminy. Droga otrzyma nowoczesne oświetlenie uliczne, ścieżki rowerowe i system odwadniający. Zostanie wyremontowana dzięki zrozumieniu potencjału rozwojowego gminy Nielisz.
Oprócz modernizacji dróg na obszarze gminy Nielisz, w 2018 roku rozpoczęto inwestycję montażu kolektorów słonecznych. Wykonano już 43 procent instalacji. Umowa na dofinansowanie projektu zakłada również montaż systemów fotowoltaicznych, który będzie realizowany w roku bieżącym. Całkowita wartość projektu: 5 627 775,77 zł, kwota dofinansowania: 4 259 676,75 zł.
– Inwestycje skierowane w stronę rozwoju turystyki to jedno, ale jako wójt gminy Nielisz muszę dbać przede wszystkim o moich mieszkańców. Dlatego konsekwentnie nasze działania będą zmierzać do inwestycji poprawiających jakość życia. W perspektywie będziemy dążyć do inwestycji związanych z ekologią i odnawialnymi źródłami energii. To jest przyszłość i dbałość o to, co mamy najcenniejsze - czyste środowisko naturalne – mówi Adam Wal, wójt gminy Nielisz.
W najbliższych latach władze chcą konsekwentnie budować wizerunek gminy jako miejsca przyjaznego i dobrego do życia.
– Konsekwentnie robimy swoje i na miarę naszych możliwości. Idąc drogą zrównoważonego rozwoju, jedyną rozsądną opcją jest rozwój turystyki. Dlaczego? Zarówno rolniczy charakter gminy, jak i rozwój turystyki wymaga czystego środowiska. Taka konfiguracja zawsze ze sobą będzie iść w parze bez uszczerbku na żadnym z tych dwóch gałęzi gospodarki – przyznaje Adam Wal.
Tak zgadzam się, że należy dbać o rozwój turystyki tylko jak się ma do tego plan zagospodarowania, który zablokował jakąkolwiek budowę dookoła zbiornika. Pokupiliśmy działki za słone pieniądze a teraz możemy jedynie zasiać sobie trawę. Gdzie tu władza dba o rozwój działalności i turystyki.
A jeśli chodzi o krajobraz wsi to gospodarze sami dbają o swoje obejścia , a przykładem gospodarności i porządku wójta jest zarośnięty plac(centrum wsi) z połamanymi ławkami oraz trawnik przed budynkiem gminy.
Nie jestem mieszkańcem gminy Nielisz, ale jestem mocno z nią związana.Bardzo lubię tam jeździć. Nie wiem po co to napisałam, ale to prawda!?A teraz z innej beczki.Wieś polska (wschodnia) zmieniła się bardzo przez ostatnie lata , na dobre oczywiście. Wypiękniały obejścia, domy i mamy piękne ogrody przy domach, szkoda tylko, że nasza wschodnia postkomunistyczna mentalność nie idzie w parze z rozwojem. Tu jest stagnacja w tym wymiarze.Wszędobylska Krytyka i Sarkazm nadal królują i każdego kto się tylko trochę wychyli z szeregu, bo coś mu się chce zrobić udupiamy( za przeproszeniem). Tyle tylko chciałam, a Nielisz górą!???
Biedny pan wójt aż 12 lat starał się o remont drogi Sitaniec -Nielisz i dopiero na odchodne koledzy partyjni ulegli jego staraniom ?
Jak to dobrze przypisywać sobie cudze zasługi.