Sezon na grypę. Nie bagatelizujcie objawów!

  • 29.01.2019, 06:30 (aktualizacja 29.01.2019, 06:39)
  • Leszek Wójtowicz
Sezon na grypę. Nie bagatelizujcie objawów! Fot. pixabay.com Jeśli już zachorowałeś, to w czasie kaszlu i kichania zasłoń usta i nos chusteczką jednorazową
Ponad 17,6 tys. osób w województwie lubelskim zachorowało w ciągu pierwszych trzech tygodni stycznia na grypę. To więcej niż przed rokiem. Dominuje grypa typu A i tzw. świńska grypa. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Lekarze cały czas apelują, żeby nie bagatelizować objawów i przypominają, że grypa to poważna choroba.

Od 1 do 22 stycznia na Lubelszczyźnie odnotowano dokładnie 17 609 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. To o ponad 800 więcej niż przed rokiem. – Odnotowano 37 przypadków grypy potwierdzonej laboratoryjnie – informuje Anna Strzyż, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

O ile w zeszłym roku chodziło o grypę typu B, której wirus jest mniej podatny na mutacje i nie jest w stanie wywołać pandemii, to obecnie – w potwierdzonych przypadkach – dominuje wirus typu A oraz AH1N1 (świńska grypa). – Odnotowaliśmy wzrost zachorowań, ale wszystko jest pod kontrolą i o żadnej epidemii nie może być mowy – zapewnia Anna Strzyż. – Na bieżąco analizujemy dane z całego województwa.

Wymazy pacjentów trafiają do Lublina z całego województwa od lekarzy pierwszego kontaktu. Wynik dodatni oznacza grypę, a ujemny wskazuje na przeziębienie.

W pierwszych dwóch tygodniach stycznia z powodu podejrzenia zachorowania na grypę do szpitali na Lubelszczyźnie trafiło 48 osób. Dobra wiadomość jest taka, że z powodu tej choroby albo jej powikłań nikt nie zmarł (w ub. roku w województwie lubelskim była jedna ofiara śmiertelna).

Tomaszów kicha

Na Zamojszczyźnie najwięcej zachorowań było w powiecie zamojskim, gdzie od 1 do 22 stycznia grypa "rozłożyła" 1 163 osób. To prawie tyle samo, co w analogicznym okresie ub. roku. W powiecie tomaszowskim odnotowano 801 przypadków zachorowań i podejrzenia zachorowań na tę chorobę. W porównaniu z 2018 r., gdzie w omawianym okresie stwierdzono 30 przypadków tej choroby, wzrost jest znaczący i niepokojący. – Mieliśmy w kilku przypadkach podejrzenia zachorowań na tzw. świńską grypę, ale badania laboratoryjne tego nie potwierdziły – powiedział nam Andrzej Kaczor, dyrektor szpitala w Tomaszowie Lubelskim, gdzie na oddział zakaźny trafiają pacjenci z całej Zamojszczyzny.

W powiecie biłgorajskim na grypę zachorowało 387 osób (to o 127 przypadków mniej niż rok temu), a w powiecie hrubieszowskim – 36 (o 22 więcej).

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 30.01.2019, 08:20
To nie jest prawdą..... jedna osoba na pewno zmarła-mój tata!!!! W zamojski szpitalu! Więc Pan redaktor nierzetelne informacje podaje! Skąd one? Z głowy czy ze szpitala?

Pozostałe