Gmina Sułów

  • 22.01.2019, 11:23
  • bw
Gmina Sułów UG Sułów
Gmina Sułów położona jest w zachodniej części Roztocza. Tereny gminy są typowo rolnicze, a jednocześnie atrakcyjne turystycznie. Gmina w 2018 r. wydała ponad 11 milionów zł na inwestycje, rozwijając infrastrukturę drogową, remontując budynki i inwestując w kulturę.

Do największych atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie gminy można zaliczyć: Grodzisko Sutiejsk w Sąsiadce oraz zbiornik wodny w Kulikowie. Przez część gminy przebiega trasa rowerowa Green Velo oraz szlak Czarna Perła. Na obszarze gminy znajdują się także dwa cenne obszary ochrony środowiska NATURA 2000 "Dolina Łętowni" oraz "Ostoja Nieliska".

Gmina inwestuje w polepszenie i rozbudowę infrastruktury drogowej, stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości i działalności kulturalnej lokalnych społeczności. W 2018 roku na inwestycje gmina wydała ponad 11 mln 600 tys. zł. 

Na przebudowę i rozbudowę ponad 15,5 km dróg gminnych wydano 6 mln 600 tys., z czego 3 mln 400 tys. przeznaczono ze środków własnych, a 3 mln 200 tys. pochodziło ze środków zewnętrznych. Zmodernizowano także kolejne 7 km dróg powiatowych, na co gmina ze swoich środków przeznaczyła ponad 1 mln 200 tys. zł.

Wyremontowano także budynki użyteczności publicznej: budynek Centrum Kultury w Deszkowicach Drugich, budynki dla Centrum Społeczno-Kulturalnego w Sułowie oraz remizy i świetlice na terenie całej gminy. Wykonano także termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Tworyczowie oraz Szkoły Podstawowej w Michalowie. Gminie udało się także zbudować zewnętrzne siłownie w Sułowie, Deszkowicach Pierwszych i Michalowie. Łączna wartość tych inwestycji to ok. 3 mln 500 tys zł., w tym środki pozyskane ok. 2 mln, a wkład własny gminy to 1 mln 500 tys. zł.

Dużym wsparciem w inwestycjach były dotacje celowe z budżetu państwa i Wojewody Lubelskiego. Na część inwestycji gmina wykorzystała środki własne oraz środki z funduszu sołeckiego.

– W 2018 roku udało się zrealizować większość planów, część pozostaje jeszcze do realizacji w przyszłości. W roku ubiegłym postępował dynamiczny rozwój gminy, który zamierzamy w dalszym ciągu kontynuować – mówi Leon Bulak, wójt gminy Sułów. 

Realizując inwestycje, gmina współpracuje z lokalnymi organizacjami i przedsiębiorcami oraz z sąsiednimi gminami m.in. gminą Nielisz i gminą Szczebrzeszyn, ze Starostwem Powiatowym w Zamościu, Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, a także z Powiatowym Urzędem Pracy w Zamościu. Jest członkiem Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Zamojska" oraz Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu Bug.

Priorytetem władz jest dalszy rozwój infrastruktury drogowej na terenie gminy, inwestycje w turystykę, pozyskiwanie inwestorów i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości.

bw

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
U2
U2 22.02.2019, 23:07
Można, można,siedzią świstaki i uzupełniają kupony. Jakimś dziwnym trafem nakład się szybko kończy. Czyżby wzrosła popularność Kroniki?
meGi
meGi 05.02.2019, 21:43
No proszę! Można? Można. A mówią, że gmina jest bardzo zadłużona.
podatnik-kredytoplatnik
podatnik-kredytoplatnik 11.02.2019, 23:31
No oczywiscie, ze mozna. Za pieniadze podatnikow wszystko mozna. Tylko kto splaci te 11 milionow?

Pozostałe