Zamość: Ostatnie chwile Imperium w Arsenale

  • 25.01.2019, 06:00
  • bn
Zamość: Ostatnie chwile Imperium w Arsenale
Barbarzyńcy mogą być nie tylko interesujący, ale nawet fascynujący. Można się o tym przekonać w zamojskim Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał (przy ul. Zamkowej 2). Czynna jest tam wystawa pt. "Barbarzyńskie tsunami. Okres wędrówek ludów w dorzeczu Odry i Wisły".

Dzięki tej ekspozycji można prześledzić jeden z najciekawszych i chyba najbardziej mrocznych okresów w dziejach Europy. To wówczas (pomiędzy IV i VI w.) coraz silniejsze, barbarzyńskie ludy przedarły się przez silnie strzeżoną granicę Imperium Rzymskiego, doprowadzając w konsekwencji do jego upadku. Wśród nich byli groźni Goci i tajemniczy Wandalowie, którzy żyli wówczas m.in. na ziemiach wchodzących w skład dzisiejszej Polski. Te niezwykle ciekawe procesy dziejowe można prześledzić na najnowszej wystawie zorganizowanej w zamojskim "Arsenale".  

Zgromadzono tam blisko pół tysiąca eksponatów muzealnych. To m.in. ozdoby wykonane ze srebra i złota, stare monety oraz uzbrojenie (ostrogi, okucia tarcz, miecze itd.). Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Uniwersytet Warszawski. W jej realizacji pomagało także kilkanaście placówek muzealnych z całej Polski. 

Wystawa będzie czynna do 17 marca. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła "Kronika Tygodnia".

bn
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe