Tarnawatka opisana

  • 23.01.2019, 06:00 (aktualizacja 23.01.2019, 06:08)
  • Robert Horbaczewski
Tarnawatka opisana
Gmina Tarnawatka doczekała się monografii wydanej przez wydawnictwo Józefa Niedźwiedzia. Z autorami publikacji będzie można spotkać się w niedzielę 27 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnawatce. Początek o godz. 14.30.

Dzieje miejscowości gminy Tarnawatka powiatu tomaszowskiego – to już XVII tom cyklu "Dzieje gmin Zamojszczyzny". Tym razem twórcy cyklu – Józef i Ewa Niedźwiedziowie – do współpracy zaprosili miejscowych pasjonatów historii Roberta Czyża i Roberta Kuźniarza.

 – Przeszłość gminy Tarnawatka nie zajmowała dotychczas zbytnio badaczy, powstała jedynie praca poświęcona miejscowości gminnej – Tarnawatce, pióra Wiesławy Gruner, miejscowej nauczycielki historii. Gmina nie miała do tej pory monografii – mówi Józef Niedźwiedź, wydawca książki.

Autorzy publikacji przypominają, że gmina Tarnawatka powstała w 1809 roku jako gmina dominalna, podległa spadkobiercom Józefa Dzieduszyckiego. Później wielokrotnie zmieniała swój kształt, jej tereny podzielone były pomiędzy różne jednostki administracyjne – świeckie i kościelne, co znacznie utrudniało integrację i miało swoje odbicie w kulturze duchowej i materialnej.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Robert Horbaczewski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe