Biłgorajskie szkoły mają się dobrze

  • 23.01.2019, 06:00
  • Leszek Wójtowicz
Biłgorajskie szkoły mają się dobrze
Prawie 3,4 tys. uczniów uczęszcza do szkół prowadzonych przez powiat biłgorajski. To nieco mniej niż rok wcześniej. Na uwagę zasługują jednak bardzo dobre efekty rekrutacyjne w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju, gdzie uczy się ponad 30 nastolatków z Ukrainy.

Najwięcej młodych Ukraińców w biłgorajskiej szkole przy ul. Przemysłowej kształci się na kierunkach hotelarskim, turystycznym i reklamowym. Przyjechali do Biłgoraja m.in. z okolic Lwowa, Chmielnickiego oraz ogarniętego konfliktem Donbasu. Mieszkają w internacie. – Biorą udział w życiu szkoły, korzystają z dodatkowych lekcji języka polskiego i większych problemów nie sprawiają – mówi Adam Balicki, dyrektor ZSZiO w Biłgoraju.

Do tej szkoły w obecnym roku szkolnym uczęszcza łącznie 686 uczniów, a więc o 15 więcej niż rok temu. Więcej uczniów przyjęto jeszcze tylko do Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju. W tej chwili uczą się tam 52 osoby w różnym wieku, a więc o 14 więcej niż w poprzednim roku szkolnym. W pozostałych placówkach, czyli I LO im. ONZ, Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej oraz Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących jest mniej uczniów niż przed rokiem. W sumie do wszystkich szkół prowadzonych przez powiat biłgorajski chodzi w tej chwili 3 368 uczniów, czyli o 123 mniej niż rok wcześniej. Spadek ma związek ze stopniową likwidacją gimnazjów i niżem demograficznym, który powoduje, że roczniki opuszczające szkoły są liczniejsze od podejmujących naukę. Jak podkreślają pracownicy Wydziału Edukacji, Promocji Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Biłgoraju, pozytywne doświadczenia zebrane podczas ostatniej rekrutacji będą mogły mieć pełne zastosowanie do rekrutacji podwójnego rocznika (chodzi o absolwentów ostatniej klasy gimnazjów i ósmej klasy szkoły podstawowej) na rok szkolny 2019/2020.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Leszek Wójtowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe