Afera w Smoligowie. Wyroki za wyłudzenia z NFZ

  • 22.01.2019, 06:18 (aktualizacja 22.01.2019, 06:35)
  • Mariusz Parol
Afera w Smoligowie. Wyroki za wyłudzenia z NFZ W sierpniu ubiegłego roku założyciel i właściciel NZOL w Smoligowie został ponownie zatrzymany. Tym razem śledczy zarzucili Tomaszowi T. fałszowanie dokumentacji medycznej i wyłudzenia 8 mln zł z Narodowego Funduszu Zdrowia. Prokuratorskie zarzuty dotyczą lat 2011-2015.
W procesie o fałszowanie dokumentów i wyłudzenie ponad 11 mln zł z NFZ wyroki skazujące usłyszały 33 osoby związane z ośrodkiem opiekuńczo-leczniczym w Smoligowie (gm. Mircze).

 Na karę 6 lat bezwzględnego więzienia został skazany 52-letni Tomasz T., twórca i właściciel Niepublicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Smoligowie (gm. Mircze). Sąd zasądził mu również pięcioletni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z leczeniem i opieką nad pacjentem, a także 600 tys. zł grzywny i zwrot 11 mln zł do NFZ. Pozostałe 32 osoby usłyszały wyroki pozbawienia wolności w zawieszeniu. Część z nich sąd ukarał grzywną. Wyrok nie jest prawomocny.

Pod koniec ubiegłego roku przed Sądem Okręgowym w Zamościu zakończył się proces w sprawie fałszowania dokumentów i wyłudzeń nienależnych świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Razem z Tomaszem T. Sąd Okręgowy w Zamościu skazał trzech lekarzy, pielęgniarki NZOZ w Smoligowie. Łącznie 33 osoby usłyszały wyroki.

 – Wyrok nie jest prawomocny. O pisemne uzasadnienie wystąpili obrońcy skazanych. Należy się spodziewać apelacji wyroku. Najpóźniej do końca maja to uzasadnienie powinno być gotowe – dowiedzieliśmy się od Tadeusza Biziora, wiceprezesa Sądu Okręgowego w Zamościu.

 

Oskarżyciel żądał 12 lat więzienia 

 

Śledztwo w tej sprawie trwało ponad 4 lata. Po jego zakończeniu w 2014 r. zarzuty przedstawiono łącznie 43 osobom. Wtedy śledczy oskarżyli założyciela i właściciela NZOL "Droga Życia" w Smoligowie Tomasza T. o wyłudzenie z NFZ ponad 12 mln zł. W marcu 2015 r. 12 pielęgniarek z zakładu w Smoligowie usłyszało wyroki. Wobec pięciu z nich, dzięki którym ujawniono proceder, zastosowano nadzwyczajne złagodzenie kary. Musiały zapłacić grzywnę. Pozostałe usłyszały wyroki pozbawienia wolności w zawieszeniu. Pod koniec listopada ubiegłego roku przed Sądem Okręgowym w Zamościu zakończył się czteroletni proces pozostałych 33 oskarżonych. Sąd skazał Tomasza T. na 6 lat pozbawienia wolności. 

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Mariusz Parol

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jarosław Sachajko
Jarosław Sachajko 22.01.2019, 18:09
Szanowni Państwo,
więzienie to nie jest rozwiązanie, suma wyłudzenia jest wielka, ale czy wiezienie coś rozwiąże, czy będzie odstraszające?
Moim zdaniem lepiej dla wszystkich byłoby, aby:
1. odebrać 4 krotność ukradzionej sumy,
2. dozgonny zakaz prowadzenia tego typu placówek,
3. dozgonny zakaz uczestniczenia w publicznych przetargach,
4. dozgonny zakaz korzystania z pieniędzy publicznych,
5. dozgonny zakaz piastowania funkcji publicznych.

Takie regulacje dały by do myślenia wszystkim "przekrętasom" - odcięcie od koryta i pozbawienie majątku.
Lob
Lob 26.01.2019, 14:23
A jak to jest możliwe że otwiera nowy ośrodek w Lubyczy Królewskiej
Adela
Adela 22.01.2019, 17:06
A może by tak zmienić nazwę tej gazety bo ostatnio często czytam w niej powtarzające się artykuły o ZOL w Smoligowie. ,, Kronika Smoligowa,,
Szybki
Szybki 22.01.2019, 11:53
A on chodzi i sie smieje bo juz 4 lata nie moga go wsadzic za kratki. Bo niby winny ale ma miliony to sie wybroni.
LHR
LHR 22.01.2019, 09:05
To patologia o nazwie ZOL...i leczenie pogotowiem...
Trzeszczany
Trzeszczany 22.01.2019, 08:53
Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy

Pozostałe