Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:28
Reklama Baner reklamowy FOOD P

Losy rodziny Prusickich: Na Syberię i z powrotem

Izydor Prusicki strzegł carskich lasów w dalekiej Rosji. Przez blisko dwa miesiące gościł u siebie przełożonego. W końcu zażądał zapłaty przed sądem w Kokandzie. Pozwany przełożony nie dość, że płacić nie chciał, to na dodatek żalił się, że Izydor gościł go w niegodnych warunkach i dowodził, że nocować i stołować przełożonego to obowiązek pracownika.
Losy rodziny Prusickich: Na Syberię i z powrotem

Ta kuriozalna sprawa miała swój epilog przed sądem pokoju I komendy kokandzkiego okręgu. Izydor Prusicki, były strażnik leśny nr 9, zamieszkały w Waruchskiej Daczy, zażądał od leśnego konduktora Antoniego Awdiejewasporej jak na tamte czasy sumy 130 rubli (średnia pensja strażnika leśnego wynosiła 20 rubli miesięcznie). To miała być zapłata za goszczenie przełożonego, wraz z koniem, latem 1907 roku. Awdiejew przez dwa miesiące spał, jadł i pił na koszt podwładnego. Nie zapłacił za to ani grosza. Nie ponosił też niemałych kosztów utrzymania konia. Co więcej, przed sądem twierdził, że Prusicki gościł go w niegodnych warunkach.

Cała sprawa została opisana w "Turkiestańskim Zbiorze" z 1908 roku. A dotarła do niej Magdalena Kołconz Zamościa, studentka dziennikarstwa na UMCS w Lublinie, praprawnuczka Izydora. Jak się zakończył proces?

 – Sąd opierając się też na zeznaniach świadka, potwierdził pozew prapradziadka. Awdiejew musiał mu zapłacić 110 rubli i 10 rubli kosztów sądowych – opowiada Magdalena Kołcon, która od 2 lat bada historię rodu. Pierwsze opowieści o historii rodziny usłyszała od dziadka Mikołaja. Potem zaczęła przepytywać bliższą i dalszą familię. Szperać w rodzinnych dokumentach. Szukać informacji w archiwach w Polsce i na Ukrainie. Odwiedziła też osobiście archiwa w Łucku i Włodzimierzu Wołyńskim. Ustaliła, że korzenie rodziny Prusickich pochodzą z miejscowości Werba niedaleko Włodzimierza Wołyńskiego. Najstarsze opowieści sięgają końca XIX wieku.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy GOLDSUN
ReklamaBaner B1
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlexTreść komentarza: Widać, że hotel nie jest już dochodowy...szukają nowego źródła utrzymania a określanie go luksusowym to nadużycie. Kasyno to tylko problemy.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 14:09Źródło komentarza: Nie będzie kasyna w Hrubieszowie. Radni zagłosowali "przeciw"Autor komentarza: aiTreść komentarza: efekt tuska wszędzie - nawet w Hrubieszowie, a po co pociąg jak mamy go w berlinie :)))Data dodania komentarza: 23.04.2024, 12:44Źródło komentarza: Pociąg z Hrubieszowa do Wrocławia zagrożony. Nieoficjalne plany likwidacjiAutor komentarza: NormalnyTreść komentarza: Pan burak jako proboszcz doskonale wie ile dzieci zwłaszcza chłopców idzie do pierwszej komunii.Data dodania komentarza: 23.04.2024, 11:06Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: Bolszewickie mediaTreść komentarza: "I dodaje, że w klasie jej córki jest 19 dzieci. A do komunii idą 4 klasy. I od każdego dziecka jest 1000 złotych.". Naprawdę ? Dotychczas wasza bolszewicka narracja była taka, że mało kto uczęszcza na religię. Coś jesteście chorągiewkami towarzyszeData dodania komentarza: 23.04.2024, 09:25Źródło komentarza: Zbliża się sezon komunijny. I liczenie wydatków. 250 zł od talerzyka to początekAutor komentarza: KateTreść komentarza: Nie chcesz nie dawaj nie znasz wszystkich szczegółów to nie zabieraj głosu Gdyby nie potrzebowali to by nie zbieraliData dodania komentarza: 23.04.2024, 06:20Źródło komentarza: Płoskie: Warsztat Bra-Tek spłonął. Kto dołoży cegiełkę do odbudowy?Autor komentarza: EhhTreść komentarza: To co juz prawka nie zabieraja? Czy to jakies ulgi !?Data dodania komentarza: 22.04.2024, 22:32Źródło komentarza: Gm. Tomaszów: Pirat drogowy w Jezierni. Miał 200 km/h na liczniku
Reklama
Reklama