Licealiści z Grabowca nagrodzeni za film w ogólnopolskim konkursie

  • 17.01.2019, 15:27 (aktualizacja 17.01.2019, 15:50)
  • ak
Licealiści z Grabowca nagrodzeni za film w ogólnopolskim konkursie Fot. ZS w Grabowcu
„Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920. W obronie granic i niepodległości" - taki był temat tegorocznej, czwartej już edycji konkursu historycznego organizowanego przez Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego w Kobyłce. Pierwszą nagrodę w kategorii filmów zdobyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Grabowcu.

Gala odbyła się w miniony piątek (11 stycznia) w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Na uroczystość zaproszeni zostali uczniowie z Grabowca, laureaci pierwszej nagrody w kategorii filmowej konkursu.

Licealiści z Grabowca nagrali 3-minutowy obraz nawiązujący do wojny polsko-bolszewickiej. Na bohatera swojego dzieła wybrali Józefa Cwenka, ochotnika armii amerykańskiej, walczącego z bolszewikami w Archangielsku, który zginął tam w 1919 roku, a jego szczątki jego sprowadzono do Grabowca dopiero w roku 1929 i pochowano uroczyście na miejscowym cmentarzu.

Podczas pracy nad filmem uczniowie korzystali z informacji, które przekazali im członkowie rodziny Józefa Cwenka: Ewa Pająk, Halina Stanisławek oraz prawnuk Radosław Pająk. Wsparcia młodzieży udzieli także ks. dziekan Zygmunt Żółkiewski, proboszcz parafii Grabowiec, ks. Ryszard Ostasz, proboszcz parafii Tuczępy, Czesław Ulanowski, lokalny hodowca koni, Arkadiusz Mamczur, członek zespołu muzycznego ,,Malibu",Dominik Kordyś, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w  Grabowcu, Waldemar Greniuk, nauczyciel historii oraz Karol Chilewicz, nauczyciel muzyki.

Na uroczystej gali wręczenia nagród w Warszawie klasę reprezentowała Julia Karpiuk, która nagrodzony film reżyserowała. 

ak

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe