O cyberprzemocy, internecie i karach. Spotkanie policjantów z uczniami w Szpikołosach

  • 16.01.2019, 14:18
  • ak
O cyberprzemocy, internecie i karach. Spotkanie policjantów z uczniami w Szpikołosach Fot. KPP Hrubieszów
Kolejne z cyklu profilaktycznych spotkań organizowanych przez hrubieszowską policją odbyło się w Szpikołosach.

Policjanci odwiedzili uczniów, aby porozmawiać z nimi na kilka ważnych tematów. 

– Funkcjonariusze mówili o cyberprzemocy oraz o odpowiedzialności nieletnich za popełniane czyny karalne oraz przejawy demoralizacji. Przestrzegali między innymi przed zamieszczaniem swoich danych i osobistych informacji w sieci – informuje Edyta Krystkowiak, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie.

Przypomina też kilka podstawowych zasad, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowników internetu. 

  • Bądźmy ostrożni publikując swoje zdjęcia i informacje dotyczące aktualnego miejsca pobytu. Chrońmy dane dotyczące wyposażenia naszego domu, statusu finansowego czy rozkładu dnia – to idealne źródło wiedzy dla przestępców szukających ofiary.
  • Starajmy się nie logować na naszą pocztę czy konto bankowe w miejscach publicznych, istnieją bowiem przestępcy którzy potrafią przechwycić nasze dane.
  • Chrońmy swoje hasła i piny, nigdy nie udostępniajmy ich osobom nie upoważnionym. Pamiętajmy, że w dobie powszechnej cyfryzacji z sieci korzystają również przestępcy.
  • Jeśli padniemy ofiarą szantażu i wymuszenia przez internet natychmiast przerwijmy kontakt, nie przekazujmy żadnych informacji ani pieniędzy, zachowajmy wiadomości i zrzuty z ekranu, to pomoże policji w ustaleniu potencjalnego oszusta.
  • Jeśli wiemy, że ktoś z naszego otoczenia jest dręczony przez Internet, nie bądźmy obojętni.
ak

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz Regulamin serwisu Kronika Tygodnia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791 Warszawa) jest administratorem twoich danych osobowych, dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe